TARTSD NAPRAKÉSZEN TUDÁSODAT!
Fitness Trend Magazin

Inzulinrezisztencia - 2. rész
Cikkünk első felében az alapvető tüneteket és fogalmakat tisztáztuk. Ebben a részben a betegség kialakulásának lépésit szedtük össze, amik ismeretében -az orvosi terápia betartása mellett - a folyamat visszafordítható, vagy szinten tartható lesz, egyben jobb életminőséget biztosítva a betegnek.
Visszafordítható az inzulinrezisztencia?
Bizonyos esetben, meghatározott feltételek betartásával az inzulinrezisztencia visszafordítható. A hatékony módszerek az alábbiak:
- Alacsony szénhidráttartalmú és ketogén diéták
- Nagyon alacsony kalóriatartalmú diéták
- Fogyást elősegítő beavatkozások (pl. gyomorgyűrű)
- Edzés és egészséges étrend kombinációja
Ezek a módszerek mind arra irányulnak, hogy a szervezet kevesebb inzulint állítson elő és csökkenjen az egyének testtömege.
A diabétesz visszafordítása egy hosszútávú folyamat. A 2-es típusú diabéteszesek gyógyszerek nélkül is képesek lehetnek visszafordítani a folyamatot. Elsősorban a fogyás az, ami előnyös feltétele a visszafordításnak. Idővel és elhatározással, valamint a feltételek következetes és pontos betartásával a folyamat hatékony lehet.
Hogyan alakul ki a cukorbetegség?
A tipikus, elhízás miatt kialakuló 2-es típusú diabétesz általában az alábbi folyamatok során alakul ki:
- Finomított szénhidrátokban gazdag magas kalóriatartalmú étrend
- Megnövekvő inzulinszint a magas vércukorszint kompenzálása érdekében
- Has körüli elhízás
- A folyamatosan magas inzulinszint hatására a sejtek rezisztenssé válnak az inzulinra és ez hízáshoz vezet
- Az inzulinrezisztencia magas vércukorszinthez vezet, főleg étkezések után
- A hasnyálmirigy több inzulint termel, hogy ellensúlyozza a vércukorszintet, ami letargiához és magas inzulinszinthez valamint éhséghez vezet
- Az éhség túlevéshez és letargiához vezet, ami még kevesebb aktivitást eredményez
- A túlevés, kevesebb aktivitás és a magas inzulinszint további hízást okoz és erősíti az inzulinrezisztenciát
- A hasnyálmirigy a folyamatos inzulintermeléstől kifárad, az inzulintermelés csökken, a vérben nő a vércukorszintje és egyre látványosabb tünetek következnek, mint a szomjúság, folyamatos vizelési inger, nehezebb sebgyógyulás, látásromlás stb.
A folyamat az életmód gyökeres megváltoztatásával megállítható, visszafordítható. Ehhez szükséges a megfelelő étrend bevezetése és a mindennapos sportolás. A WHO szerint az egészség fenntartásához naponta fél óra mérsékelt intenzitású aerob jellegű mozgás szükséges. Az étrendben csökkenteni kell a szénhidrát mennyiségét, az egyszerű szénhidrátokat pedig célszerű teljesen kiiktatni, így tehát a fehér lisztes, cukros ételeket. Növelni szükséges a rostfogyasztást, a fehérje fogyasztást és összetett szénhidrátokra kell cserélni az egyszerűeket. Figyeljünk oda az esszenciális zsírok fogyasztására és a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadék fogyasztására is.
A cikket N-H Dóra írta.