A két modulból álló workshop azon tudományos alapokon nyugvó táplálkozási elvek és gyakorlatok összességét foglalja magában, amelyek célja a sportteljesítmény optimalizálása és az egészség megőrzése a sportolók és aktív életmódot élő emberek körében.
1.modul: Egészséges életmód, táplálkozási alapismeretek
Ez a modul arra fókuszál, hogy a résztvevők megszerezzék az alapvető ismereteket és készségeket az egészséges életmód és táplálkozás terén. A modulban áttekintésre kerül a tápcsatorna felépítése és az emésztés élettana, a tápanyagok, az anyagcsere, az energiaigény valamint az egészséges táplálkozás alapelvei, és az egészséges ételkészítés.
Emellett szó esik az alternatív táplálkozási módokról is, és a résztvevők megismerik a szervezet energia- és tápanyagfelvételének szabályozását, valamint az étvágy és a pihenés szerepét az egészségmegőrzésben.
A modul végére a résztvevők teljesebb képet kapnak a testösszetétel jelentőségéről és méréséről, felkészülve így az egészséges életmód kialakítására és fenntartására.
2. modul: Sporttáplálkozás és táplálék-kiegészítés
A második modul középpontjába a sportteljesítmény és az egészségmegőrzés kerül, melynek keretében a résztvevők részletesen megismerik az energia- és tápanyagigényeket, a sporttevékenységhez kapcsolódó étkezések optimális időzítését, valamint fontos ismereteket sajátítanak el a regenerációról, a fogyásról az élsportban, és a sérülés utáni étrendről és étrend-kiegészítőkről. A modul kitér a különböző sportágak specifikus táplálkozási igényeire, beleértve a súlycsoportos sportágakat és az állóképességi sportokat.
A résztvevők megismerik a legfontosabb étrend-kiegészítőket, azok működési elvét és megfelelő adagolását. Továbbá tanulnak arról, hogyan lehet az étkezéseket tervezni és módosítani a versenyekre való felkészülés során, valamint hogyan lehet maximalizálni a teljesítményt állóképességi és fitnesz-testépítő versenyeken. A képzés során megtanulják az étrend és az edzések összehangolásának fontosságát a női sportolók esetében is.