TARTSD NAPRAKÉSZEN TUDÁSODAT!
Fitness Trend Magazin

Húzodszkodás 1X1
Ha már megbarátkoztál a saját testsúlyos gyakorlatok kihívásaival, akkor pontosan tudhatod, hogy a szűk- és a széles fogású húzódzkodás a leghatékonyabb felsőtest erősítő gyakorlatok közé tartoznak.
Ne vedd könnyedén a saját testsúlyos gyakorlatokat: ezek végrehajtása megfelelő technikával hatékony, ami segíti az erőfejlesztést és a sérülések megelőzését is. Ebből a cikkből megtanulhatod, mi a különbség a szűk és széles húzódzkodás között (igen, valóban van különbség) és azt is elmondjuk, hogyan hajthatod végre szabályosan, milyen variációkat érdemes kipróbálni és melyiknek mik az előnyei.
A szűk alsó fogással és a széles madárfogással végrehajtott húzódzkodás közötti különbség
Sokak számára mindkettő egyszerűen csak húzódzkodás, azonban ez két különböző gyakorlat. Bár hasonlítanak egymáshoz, a különböző kéztartás már meg is határozza, hogy különböző hátizmok kapcsolnak be a gyakorlatok során. A kettő közötti különbség ismerete segíteni fog abban, hogy a célodnak megfelelő változatot válaszd ki.
Szűk húzódzkodás alsó fogással
Ezt a gyakorlatot tehát alsó fogással, szűk kartartással végzed. A tenyerek tehát feléd néznek és kb. Vállszélességben kapaszkodsz. A gyakorlat lényegi mozdulata tulajdonképpen egy kar extenzió (feszítés vagy nyújtás) azáltal, hogy a könyököket lefelé és hátra húzod, így bekapcsol a delta hátsó része és a nagy görgeteg izom.
A széles hátizom erősítését szolgálja alapvetően ez a gyakorlat, de a kéz pozíciója miatt jelentős terhelést kap a bicepsz is, ami így leveszi a munka egy részét a hátizmokról. Emiatt találhatod ezt a gyakorlatot könnyebbnek, mint a széles húzódzkodást.
Húzódzkodás széles fogással
Ebben a gyakorlatban a kézhát néz feléd és a fogás vállszélesnél szélesebb. Biomechanikailag ez egy kar közelítés azáltal, hogy a könyököket lefelé húzod a törzsed síkjában. Alapvetően a széles hátizom és a felső hátizmok dolgoznak némileg másképpen, mint a szűk fogásnál.
A széles húzódzkodásnál bekapcsol a széles hátizom, a rombuszok, trapézizmok, vállak, hátsó delta és a brachialis. A fogás miatt a legnagyobb munkát a széles hátizom végzi, miután jelentősen kevesebb segítséget kap a bicepsztől.
Miért nehezebb a széles húzódzkodás, mint a szűk?
Ahogy korábban is láthattad, a szűk húzódzkodásnál jobban besegítenek a bicepsz izmok, így ott a széles hát kevesebb terhelést kap. A segítségnek köszönhetően tehát a szűk fogású húzódzkodás könnyebb, mint a széles fogású.
Melyik gyakorlat jobb?
Csak attól, hogy egy gyakorlatot végrehajtani nehezebb, még nem biztos, hogy az a jobb választás. Mindkét verzió nagyszerű és érdemes beletenni az edzésedbe, ha a felsőtest izmait szeretnéd erősíteni. A lényeg, hogy a végrehajtás módja megfelelő legyen és azt válaszd, amelyik alkalmasabb az általad választott izom edzésére.
A megfelelő végrehajtás: szűk és széles húzódzkodás
Egy gyakorlat annyira hatékony, amennyire helyesen hajtod végre. A megfelelő forma és technika segítségével elkerülheted a sérülést is, ráadásul a célzott izmok fognak dolgozni a mozdulat végrehajtásában. Kövesd ezeket a tippeket, hogy kihozd a maximumot ebből a két gyakorlatból:
Húzódzkodás szűk, fordított fogással
- Kapaszkodj erősen a húzódzkodón vállszéles fogással, a tenyerek feléd nézzenek
- A lapockáidat húzd lefelé és hátrafelé, tartsd feszesen
- Kezdd a mozdulatot azzal, hogy a könyököket lefelé és hátrafelé húzod magad előtt, ami által megemelkedik a tested
- Próbáld meg az álladat a rúd fölé húzni, megtartva semleges gerincvonalat
- Engedd le magadat lassan és kontrolláltan minden ismétlésnél
Húzódzkodás széles fogással
- Kapaszkodj erősen a húzódzkodón vállszélesnél szélesebb fogással, a kézhátak nézzenek feléd
- A lapockáidat tartsd feszesen, húzd lefelé és hátrafelé
- Húzd a könyököket a törzs síkjában lefelé
- Próbáld az álladat a rúd fölé húzni anélkül, hogy a gerinced háti szakaszát túlzottan görbítenéd
- Engedd le magadat lassan, kontrolláltan minden ismétlésnél

Kockázatok és sérülés megelőzés
Az utolsó dolog, amire vágyhatsz az egy sérülés lenne edzés közben. Bár mindkét gyakorlat saját testsúlyos, mégis van kockázata a sérülésnek, ha nem megfelelően hajtod végre. Itt van néhány sérülés, ami a gyakorlat nem megfelelő végrehajtása miatt kialakulhat:
Vállizom húzódás
Az első sérülés, amit szeretnénk megelőzni az a vállizom húzódása. Ezt akár a túlerőltetés vagy a nem megfelelő végrehajtás is okozhatja. Nagyon fontos, hogy mielőtt belekezdesz a húzódzkodás bármelyik formájába, megalapozd a vállízület stabilitását és az azt körülvevő izmok erejét, így egy biztos alapot teremtve a gyakorlatnak. Fontos a fokozatosság elvének betartása. Fókuszálj a lapocka megfelelő tartására és a kontrollált mozdulat végrehajtásra, hogy a vállízület túlterhelését megelőzd!
Könyökízületi gyulladás
Ez a típusú sérülés általában a túlhasználatból fakad, amikor nagy intenzitású és nagy ismétlésszámú gyakorlatokat végzel anélkül, hogy megfelelő időt adnál a regenerálódásnak. Ahhoz, hogy ezt a sérülést elkerüld, fontos, hogy fokozatosan emeld az intenzitást és megfelelő pihenőidőt biztosíts az edzések köziött.
A szűk és széles húzódzkodás variációi
Ha variációkat keresel, mutatunk párat, így tudsz választani a lehetőségek között. Ezeket bele is veheted az edzésedbe, keverheted is a megszokott verziókkal, és kihasználhatod az egyes változatok egyedi előnyeit!
Húzódzkodás neutrális fogással
A neutrális fogásnál a tenyerek egymás felé néznek. Itt ugyanúgy, mint a szűk fogásnál a bicepsz bele tud segíteni a gyakorlatban, ugyanakkor ez a verzió kevésbé terheli a csuklókat és a vállakat. Ha a csuklóidat vagy a válladat pihentetni szeretnéd, válaszd ezt a verziót.
Húzódzkodás széles fogással
Az alap széles fogásnál még szélesebben kapaszkodj meg. Így jobban be tudod kapcsolni a gyakorlatba a széles hátizmot (és így nehezebb is lesz a gyakorlat a tradicionális húzódzkodásnál) és látványra szélesebb hátat tudsz építeni.
Húzódzkodás szűk fogással
Kipróbálhatod a húzódzkodást úgy is, hogy szorosan egymás mellett vannak a kezeid a rúdon. Így, ha fordított fogást alkalmazol, a hagyományos szűk fogású verziónál még erőteljesebben besegít a bicepsz, így könnyebb lesz a végrehajtás. Tehát a kezdetekben ezt érdemes alkalmazni. Ráadásul a fogásod is erősödik tőle, ami nagyon hasznos lesz a későbbiekben a többi variációnál.
Kikönnyített húzódzkodás
Bármelyik variációt választod, mindegyiket kikönnyítheted egy gumiszalaggal. Ha most próbálsz fejlődni ebben a gyakorlatban, akkor kezdd egy vastagabb gumikötéllel és lassan válts egyre vékonyabbra, így egyre kisebb testtömeg emelésében segít a gumikötél.
Mennyi ismétlés és sorozat ajánlott?
Kezdők: kezdj 2-3 sorozattal és 5-8 ismétléssel
Középhaladók/haladók: célozd meg a 3-4 sorozatot 8-12 ismétléssel
Két módon is növelheted az intenzitást: növeld a súlyt vagy növeld a mennyiséget. Az a célod, hogy bizonyos mennyiségű húzódzkodást végre tudj hajtani? Vagy az a cél, hogy növeld a maxikmális erődet (ami tipikusan 1-5 ismétléses gyakorlatokkal 85-100%-os intnezitásnál történik?) Ha tudod a célodat, a fejlődés könnyű lesz.
A mennyiség növelése érdekében lassan növeld az ismétlésszámot, amit egy edzésen végrehajtasz, hogy haladj a célod felé. (pld cél 15 ismétlés húzódzkodásból). Ha a célod a maximális erő fejlesztése, tegyél magadra plusz súlyt egy öv segítségével, ha már saját súllyal biztonságosan és szabályosan megy adott ismétlésszám. Először próbálj egy 2,5 kg-s tárcsát magadra tenni vagy a lábaid közé fogni, és lassan emeld ezt a plusz súlyt a fejlődésednek megfelelően.
A húzódzkodás előnyei
Még mindig nem győztünk meg? Számos előnye van annak, ha megtanulsz húzódzkodni azon kívül, hogy nagyon menőnek néz ki a teremben, hiszen erre mégsem képes mindenki. Néz meg az alábbi indokainkat, amelyek talán meggyőznek arról, hogy érdemes ebben az irányban fejleszteni a képességeidet:
Erősíti a felsőtest izomzatát
A széles és szűk húzódzkodás is összetett gyakorlat, vagiys több ízület dolgozik a végrehajtás során, így több izomcsoport is bekapcsolódik a munkába (széles hátizom, vállizmok, hátizmok a hát felső részén). Így a teljes felső test fejlődik ettől a gyakorlattól, ami segítheti nem csak az izom erősödésést, de a tömeg növelését is!
Javul a fogáserősség
A fogáserősség különösen fontos, ha nagyobb súlyokkal szeretnél dolgozni akár pl. A felhúzásnál is. Ha erősíted a fogásodat a húzódzkodással, más gyakorlatoknál is többre lehetsz képes, ahol épp ez a képesség fontos!
Funkcionális mozgás
Találhatod magadat akár egy sziklán lógva, ha szeretsz pl hegyet mászni, túrázni vagy via ferratazni. Milyen jól jön a hátizmok ereje! De ha ezeket nem is szereted, azt jó, ha tudod, hogy az emberi mozgásminták egyik alapvető eleme a húzás, amely javítja a fizikai teljesítményt és növeli a felsőtest erejét.
Kényelem és elérhetőség
A húzódzkodást bárhol végezheted: edzőteremben, otthon egy húzódzkodó segítségével, a természetben egy faágon vagy kültéren kondiparkokban. Minimális az eszközigénye, így bárhol végezheted, akár edzőterembe járó sportoló, akár világutazó vagy.
Széles- és szűk húzódzkodás edzésterv:
- Bemelegítés
- 5-10 perc könnyed kardió vagy dinamikus nyújtás
- Semleges fogású húzódzkodás
- 3 sorozat, 8 ismétléssel
- Széles fogású húzódzkodás
- 3 sorozat, 8 ismétléssel
- Szűk fogású húzódzkodás
- 3 sorozat, 8 ismétléssel
- Rásegítéssel végrehajtott húzódzkodás
- 2 sorozat, 8 ismétléssel (gumiszalag használatával)
- Fordított fogású szűk húzódzkodás
- 3 sorozat, 8 ismétléssel
- Levezetés, nyújtás
- 5 perc statikus nyújtás
Végül néhány gondolat
A széles és szűk húzódzkodás is kiváló hatékonyságú gyakorlat, amikor a felsőtest és a hátizom erejének fejlesztéséről beszélünk. A fokozatos terhelésnövelés segítségével több módszerrel is ügyesen haladhatsz előre a gyakorlat kivitelezésében és nehezítésében. Fontos a fokozatosság a sérülések elkerülése érdekében. Iktasd be az edzéseidbe ezeket a gyakorlatokat, hogy remek kihívás elé állítsd a felsőtested izomzatát!
Fordította N-H Dóra.
Forrás: ITT.