TARTSD NAPRAKÉSZEN TUDÁSODAT!
Fitness Trend Magazin
Testépítő versenyek - kategóriák, pózok, pontozás
A testépítést a legtöbben, mint szabadidősportot kezdik el művelni. Ritka az olyan, hogy valaki a nulláról azzal vág bele, hogy márpedig ő versenyezni szeretne ebben a műfajban. A kívülállók számára a testépítőversenyek indulói sokszor elérhetetlen misztikus lényeknek tűnnek, főleg ha valaki a profi versenyeket, versenyzőket nézegeti.
Azonban, ha valakinek jó adottságai vannak, gyorsan fejlődik, és mentálisan is alkalmasnak érzi magát a versenyfelkészüléssel járó „megpróbáltatások” elviselésére, és ezzel együtt megismerkedik a testépítő versenyzés egyre komplikáltabb rendszerével, dönthet úgy, hogy megmutatja választott életmódjának eredményeit a színpadon is.
Ebben a cikkben röviden áttekintésre kerül a testépítő / fitness kategóriák története, a versenyek tipikus menete, és a bíráskodás szempontjai.
Történeti kitekintés
Kezdetek és kialakulás
Ha testépítő versenyek történetét tekintjük, a kategóriák számának cseppet sem egyenletes növekedését figyelhetjük meg. Nagyon sokáig egy kategória létezett, a férfi testépítés.
- Az első férfi testépítő versenyt 1901-ben szervezte Eugen Sandow.
- Az első hivatalos női testépítő versenyre ezután 76 évet kellett várni.
A férfi és női testépítésben is – némileg leegyszerűsítve - a legizmosabb és legkidolgozottabb (némileg leegyszerűsítve: a legzsírtalanabb) versenyző nyert.
Az első női testépítők
A ’80-as években nagy népszerűségnek örvendett az aerobik. A testépítés és az aerobik egyfajta ötvözeteként jelent meg az ún. fitness kategória, amelyben a fizikum bemutatása mellett, egy zenére előadott, megkoreografált, ügyességi, esetleg akrobatikus elemeket tartalmazó kűrt is bemutattak a hölgyek. Az első fitness versenyre 1985-ben került sor.
A testépítő verseny kategóriák
A ’90-es években a női testépítők izomzata látványos (sokak szemében már túlzott) fejlődésen ment keresztül, ami létjogosultságot adott újabb (kevésbé izmos, „nőiesebb”) női kategóriák megjelenésének. 2001-ben került sor az első figure (body fitness) versenyre. A 2010-es években aztán felgyorsultak a folyamatok, sorra jelentek meg az új kategóriák: a bikini vagy bikini fitness, a women’s physique, és utoljára a wellness a hölgyeknek; men’s physique és classic physique (vagy classic bodybuilding) az uraknak.
Ezek a kategóriák mind speciális szabályokkal bírnak az elvárt fizikummal, megjelenéssel, pózolással kapcsolatban. Ezeknek az ismertetésébe bővebb betekintést nyújt Bognár Gergő (többszörös testépítő bajnok, üzletember) a Sportoktató - Testépítés-fitnesz szakág képzésen.
Szabályozási keretek
A testépítésben sok szövetség működik párhuzamosan (pl.: Testépítők Nemzetközi Szövetsége, Magyar Testépítő és Fitness Szakszövetség) saját kategória elnevezésekkel, sőt a fentieken kívüli újabb, más kategóriákkal is. Az egyedi kategóriákról a szövetségeknél érdemes tájékozódni.
Férfi testépítés mindenhol van, ahogy mindenhol van bikini vagy az annak megfelelő női fitness modell kategória, vagy a rendkívül népszerű men’s physique (vagy az annak megfelelő férfi fitness modell) kategória is.
Az izmosabb női kategóriák tekintetében már eltérés van a különböző szövetségek között. Egyes szövetségeknél vannak különféle ruhás, jelmezes kategóriák is. Van miből tehát válogatni.
A versenyek lebonyolítása, folyamata
A különböző szövetségek saját, többé-kevésbé eltérő szabályrendszerrel rendelkeznek. Mindezen különbségek ellenére, nagyjából fel lehet vázolni egy testépítő / fitness verseny tipikus lefolyását, illetve a végső sorrend kialakulásának folyamatát.
Nevezési lehetőségek
Lényegében minden szövetségnél vannak amatőr és profi versenyzők, illetve versenyek.
- Az amatőr versenyeken az indulók általában súly- vagy magassági kategóriákba vannak osztva. A kategóriagyőztesek aztán megküzdenek az abszolút bajnoki címért.
- A profi versenyeken jellemzően nincsenek ilyen súly- vagy magassági kategóriák. Profi státuszt meghatározott amatőr versenyeken (pro qualifier versenyeken) elért jó eredményekkel lehet szerezni.
Alapfordulatok, pózok
Minden kategóriában vannak ún. alapfordulatok, illetve az izmosabb kategóriákban ún. kötelező pózok. A testépítésben több, a „kisebb” kategóriákban kevesebb van ezekből a pózokból. Férfi testépítésben 4 alapfordulat és 7 (illetve néha 8) kötelező póz van. Ezeken a pózokon keresztül a versenyzők lényegében megmutatják a teljes izomzatukat, elölről, hátulról, oldalról. Szigorú szabályok vannak arra, hogy az egyes pózokat miképpen kell végrehajtani.
A pontozás
A versenyzők az ún. pre-judging (elődöntő vagy előzsűrizés) során ezeket az alapfordulatokat és kötelező pózokat mutatják be, amelyekre pontszámokat kapnak a bíróktól (a bírók száma változó, általában 5-9). Szövetségtől, versenytől függően egy vagy két pontszámot.
Ebben a sportágban a bírók úgy értékelnek, hogy sorba rakják a versenyzőket, tehát az általuk legjobbnak tartott versenyző kap 1 pontot, a következő kettőt, és így tovább. A bírók pontszámainak összegéből jön ki az adott versenyző adott fordulóbeli pontszáma. Akinek a legkevesebb, az a legjobb.
Az elődöntő
Az elődöntő után jön a döntő, aminek lebonyolítása kategóriánként eltérő.
- Testépítésben, classic physique-ben (vagy az ennek megfelelő kategóriában), valamint a legizmosabb női kategóriákban a döntő során a versenyzők szabad pózolást mutatnak be egy általuk választott zenére, általában 1-3 perc hosszan. A versenyzők erre a produkcióra is pontszámot kapnak.
- A fitness kategóriában is szabad programból áll a döntő, de az nem pózolás, hanem egy megkoreografált tánc- és/vagy tornagyakorlat.
A döntő
A bikini, figure (body fitness), wellness, men’s physique (vagy az ezeknek megfelelő más elnevezésű) kategóriákban döntő általában abból áll, hogy az elődöntő legjobb 5-10-15 versenyző újra bemutatja az alapfordulatok, pózokat.
Az elődöntő és a döntő pontjait összeadják, és akinek a legkevesebb, az nyert. A következő a második, és így tovább. Természetesen, szövetségenként lehet eltérés, illetve egyes speciális kategóriákban lehetnek extra fordulók (pl. estélyi ruhás, jelmezes, stb.).
A versenyzők értékelése
A teljesen laikusok számára a testépítő versenyek inkább szépség-, mint sportversenynek tűnhetnek, amelyeken a bírók szubjektív szempontok alapján sorba rakják az indulókat. Bár sok más sportághoz viszonyítva, valóban nagyobb a szubjektivitás szerepe egy verseny végső sorrendjének kialakulásában, a bírók világosan meghatározott szempontok szerint értékelik a versenyzőket.
Értékelési szempontok: testépítés kategória
Ezek a szempontok kategóriánként (és szövetségenként) eltérnek. A testépítő kategória értékelése talán a legegyértelműbb és legegységesebb. Ha nagyon általánosan akarunk fogalmazni, akkor a bírók az arányosságot, az izmosságot, és a kidolgozottságot nézik.
- Elvileg az alapfordulatok szolgálnak az arányosság pontozására, vagy legalábbis vizsgálatára.
- A kötelező pózok során nézik az izmosságot, illetve a kidolgozottságot – ami egy komplex dolog, mivel ide tartozik az alacsony zsírszázalék, a szárazság, de az izmok szeparáltsága is.
- A szabad pózolás során egyszerre nézik magát a fizikumot, illetve azt, hogy versenyző milyen jól tudja azt prezentálni.
Ez a testépítés.
Értékelési szempontok: további kategóriák
A többi kategóriában bejönnek egyéb szempontok, pl. nőiesség, a kisugárzás, színpadi mozgás, illetve a túl izmosság és túl kidolgozottság fogalmai (ami egyes kategóriákban negatívum). Az újabb kategóriák eleve azért lettek megalkotva, mert a testépítés olyan szinten eltávolodott férfi, de főleg női vonalon, a „mainstream” esztétikumtól, hogy már csak a szűkebb hardcore rajongóréteget mozgatta meg.
A „kevésbé” izmos kategóriák bevezetése beváltotta a hozzájuk fűzött reményeket, és rengetegen kezdtek el versenyezni, főleg a fitness modell / bikini fitness valamint a men’s physique kategóriákban.
Minden kategóriának megvannak a maga követelményei, eltérő adottságok hozhatnak sikert egyik vagy másik kategóriában. Az sem ritka azonban, hogy valaki kategóriát vált. Általában „felfelé”, azaz a kevésbé izmosból az izmosabb kategóriába való váltás a jellemzőbb. Sok versenyzőnek a „túl izmosság” elkerülése nagyobb erőfeszítés, mint az izmosodás.
Egy igazán jó tanács
Mielőtt belevágna valaki a versenyzésbe, érdemes alaposan áttanulmányoznia az egyes kategóriákat, azok követelményeit, értékelnie saját adottságait, lehetőségeit, és mindezek alapján döntenie. Azt is érdemes tudni, hogy bár a testépítés a tömegsport szintjén nagyon egészséges, a versenysport, különösen az élsport, hordoz bizonyos kockázatokat. Még akkor is, ha az ember nem nyúlt tiltott teljesítményfokozó szerekhez. Éppen ezért a versenyzőknek mindenképp érdemes rendszeres orvosi vizsgálatokon részt venni. A testépítés veszélyeiről és kockázatairól olvashatsz és egy érdekes videót hallgathatsz meg erről szóló cikkünkben.