TARTSD NAPRAKÉSZEN TUDÁSODAT!
Fitness Trend Magazin

Edzés COVID után
A covid utáni edzéshez visszatérés nem egészen a tipikus megfázás utáni újrakezdés és emiatt már hivatalos szervezetek is ajánlásokat adtak ki, figyelmeztetve a helyzet komolyságára.
A covid utáni edzéshez visszatérés nem egészen a tipikus megfázás utáni újrakezdés és emiatt már hivatalos szervezetek is ajánlásokat adtak ki, figyelmeztetve a helyzet komolyságára. Fontos tudni azt, hogy milyen erősek voltak a tünetek, mennyi ideig tartott a betegség, mennyire romlott le az egyén állapota, mennyi ideig volt különböző kezelések alatt, ideértve esetlegesen a lélegeztetőgépet, a kórházi kezelést de akár az antibiotikumot is.
A covid számos szervre hatással van a tapasztalatok alapján, ez is eltérő egyénileg. Fontos figyelembe venni, hogy mennyire terhelte le a keringési rendszerünket, a szívet, az emésztőrendszerünket és hol okozott még problémákat, pl izomfájdalmat, vagy más tüneteket.
A legfontosabb általános tanács a nagyon óvatos, lassú visszatérés az edzésekhez. A rehabilitáció akár több hónapot is igénybe vehet, így türelmesnek kell lennünk annak érdekében, hogy visszanyerjük a régi erőnlétünket.
Természetesen az edzőterembe visszatérés első lépése az orvosunk jóváhagyása.
A tünetek alapján 6 csoportot különböztethetünk meg.
- Hematológiai vagy vértünetek:
Az ajánlás szerint kezdj alacsony intenzitású gyakorlatokkal és figyelj arra, hogy minél kevesebb időt tölts el ülve, hogy a vérrögök kialakulásának esélyét csökkentsd.
- Légzőszervi tünetek:
Akinek légzőszervi problémát okozott a vírus, mint pl. Tüdőgyulladás, ajánlott a vírusmentesség és a tünetek elmúlása után még legalább egy hetet pihenni, mielőtt visszatérnél a fizikai aktivitáshoz és fontos folyamatosan nézni a légzést!
- Szív, keringési rendszeri tünetek:
Szív, keringési rendszeri tünetekkel ajánlott a tünetek elmúlása után még kb. 2-3 hetet pihenni, míg azoknak, akik pl. A szív gyulladásával küzdöttek, számukra akár 3-6 hónap kihagyás is indokolt lehet a visszatérés előtt.
- Emésztőrendszeri tünetek
Emésztőrendszeri problémák esetén, mint amilyen az étvágy csökkenése, hányás, hányinger, hasmenés, érdemes jegyzetelni a napi kalória- és folyadékbevitelt és odafigyelni az egészséges tápanyagok bevitelére.
- Vázizomzatot érintő tünetek
Az izomzatot és ízületeket érintő probléma esetén a hangsúly a fokozatosságon van. Figyeljük a szervezetünket, milyen panaszokat érzékelünk az edzés során és minden fájdalmas mozdulatot kerüljünk, időben hagyjuk abba egy-egy gyakorlat erőltetését, izomcsoport mozgatását, hogy a nagyobb problémákat, visszaesést elkerüljük.
- Tünetmentesek csoportja
A szakértő szerint nekik is fontos a fokozatosság! Ha egy teljes hétig nem tapasztaltál tüneteket, visszatérhetsz a terembe, de nagyjából a korábbi intenzitás 50%-án kezdd a munkát. Figyelj arra az esetre, ha bármilyen tünet feltűnne.
A mérsékelt intenzitású edzés remek immunerősítő hatással bír, ezt pontosan tudjuk. Fontos a testsúlykontroll szempontjából, az erek és keringési rendszer állapota miatt is, azonban a covid sok esetben annyira meggyötri a szervezetet, hogy előbb hagyni kell regenerálódni, mielőtt egy másfajta stressznek tesszük ki. A tünetek sokszínűsége miatt nincs sablon, amit bárkinek át lehet adni, hogy hogyan térjen vissza az edzésekre. Figyeld a tested jelzéseit és ne akarj rekordokat dönteni. Légy türelmes magaddal, legalább felére vedd vissza az intenzitást, csökkentsd a súlyok nagyságát és nem baj, ha nem lesz sem izomlázad edzés végére, sem nem érzel semmilyen bedurranást. A lényeg, hogy átmozgasd minden ízületedet, ízlelgesse az izomzatod újra, hogy dolgozik és hagyd az idegrendszeredet is újra visszaszokni a terheléshez.
Különösen fontos az edzések megkezdéséhez az orvos jóváhagyása, ha erős tüneteid voltak. A tapasztalatok alapján a középkorúak esetén nagyobb esély volt a keringési rendszeri problémákra, szívgyulladásra, aritmiára, nekik különösen fontos a kardiológus jóváhagyása. Ugyanakkor a sportolók tapasztalatai alapján azok számára is jó ötlet a kardiológiai kivizsgálás, akik nem tapasztaltak különösebben erős tüneteket.
Ajánlott kb. 4 héten át alacsony intenzitású edzéseket folytatni és a 4 hét letelte után emelni a terhelést lassan vissza kb. Újabb egy hónap alatt a régi intenzitásra, amennyiben semmilyen tünetet nem tapasztalunk.