TARTSD NAPRAKÉSZEN TUDÁSODAT!
Fitness Trend Magazin

Mentális wellness és technológia
A wellness termékek és szolgáltatások körébe tartoznak a mentális egészséget támogató digitális terápiák, amelyeknek egyre szélesebb köre érhető el a mobiltechnológiáknak köszönhetően.
Ki gondolná, hogy már az alapján messzemenő következtetéseket vonhat le a Mindstrong nevű applikáció, hogy miként érünk a telefon képernyőjéhez, hogyan görgetünk és gépelünk?
A Westworld sorozatban látható chatbot sem olyan futurisztikus, mint emilyenek első ránézésre tűnt - amikor az MI egy fülesen keresztül beszélget a felhasználóval, ugyanis a Woebot már most 120 országban elérhető.
A WHO becslése szerint az emberek 25%-a szenved mentális vagy idegrendszeri problémáktól bizonyos életszakaszban, azonban a mentális rendellenességgel élők csaknem kétharmada sohasem kér segítséget egészségügyi szakembertől. A legnagyobb akadályt továbbra is a megbélyegzés, az idő, a költségek és az elérhetőség jelenti számukra. Ugyanakkor az Y-generáció tagjai a korábbiaknál sokkal tudatosabban foglalkoznak a mentális egészségükkel: 10-ből 3 ember számára egyáltalán nem testidegen segítséget kérni. Ugyanakkor ők azok, akik azt igénylik, hogy egy terápiás időpont egyeztetés legalább annyira egyszerű legyen, mint a vacsora rendelés.
Jelenleg közel 10 000 mentálhigiénés alkalmazás, virtuális valóság terápia és viselkedés-egészségügyi szoftver érhető el a piacon, amelyek diszkrét és rugalmas ellátást kínálnak, legyen szó stressz kezelésről, kiégésről, depresszióról, meditációról vagy egyéb mentális problémáról. Ezek a wellness megoldások nem helyettesítik az orvosokat, hanem kiegészítő terápiaként működnek vagy megelőzésre szolgálnak.
A technológia elsősorban a tradicionális betegápolást tervezi újra, a jobb hozzáférés és az élmény testre szabása révén. Az olyan virtuális terápiás alkalmazások, mint például a TalkSpace, a BetterHelp és az Amwell, a betegek számára lehetővé teszik, hogy telefonos, szöveges és videókonferenciákat kezdeményezzenek a szakmai tanácsadókkal, saját időbeosztásuknak megfelelően, a saját otthonuk kényelmében. A Rethink My Therapy korlátlan terápiát kínál havi 60 dollárért.
Az olyan hordható mentálwellness termékek, mint például a bioszenzoros érzelem-érzékelő karkötők és fülhallgatók, már a klinikai tesztek korai szakaszában vannak. A technológia fejlődése természetesen a hibrid megoldásoknak is utat nyit, amelyeknek köszönhetően az emberek otthonában válik elérhetővé az orvos-beteg találkozó, kombinálva egymással a személyes találkozót és a virtuális coachingot.
Milyen jövő vár ránk? Applikáción keresztül találhatjuk meg a legrövidebb idő alatt a számunkra legmegfelelőbb szakembert, hetente konzultálhatunk videochaten a terapeutánkkal, okos karkötő figyelmeztethet a pánikroham közeledtére és meditációs alkalmazás segíthet békességre lelni a stresszhelyzetekben. „Olyan világot képzelünk el, ahol a technológia felismeri, amikor valaki depressziós fázison vagy pánikrohamon megy keresztül, és szükséghelyzetben támogatást nyújt” - mondta a Sentio Solutions alapítója és vezérigazgatója, George Eleftheriou.
Az összefoglalást készítette: Dajka-Szederkényi Kornélia a 2019. október 15-17. között Szingapúrban megrendezésre került Globális Wellness Csúcstalálkozón készült 97 oldalas éves beszámoló alapján (Global Wellness Summit). Forrás: https://www.globalwellnesssummit.com/2020-global-wellness-trends/mental-wellness-and-technology/
Dajka-Szederkényi Kornélia, okleveles közgazdász, falusi turizmus menedzser, IWI Wellness és Spa Menedzser, PhD kutatását turizmus, egészségturizmus és vidéki turizmus témakörben végzi.