TARTSD NAPRAKÉSZEN TUDÁSODAT!
Fitness Trend Magazin
Wellness melódiák – gyógyító zene, akusztikus terápia
Még ha nem is tudatosan, de mindannyian használjuk öngyógyításra a zenét: Mindannyiunknak megvannak a kedvenc lejátszási listáink szerelmi bánatra, feszültség oldásra vagy egy jó pörgésre. A Sonos felmérése szerint a megkérdezettek 40%-ával már előfordult, hogy egy zenét hallva váratlanul sírni kezdtek.
A zenének tehát komoly szerepe van az érzelmeink kezelésében, a zeneterápia pedig komoly orvosi eredményekkel bír. A muzsika stimulálja az agy legtöbb olyan régióját, amely javítja a hangulatot és az emlékezetet. Ennek köszönhetően a zeneterápiával (frekvencia, decibel, ritmus, hangerő stb.) komoly eredmények érhetőek el fájdalomcsillapítás, Parkinson-kór, sztrók, autizmus és demencia kezelésében. Már napi 78 perc zenehallgatás elegendő a mentális egészség fejlesztéséhez a Brit Zeneterápia Akadémia szerint.
A zene agyra gyakorolt hatásainak vizsgálatakor a kutatók biofeedback, mesterséges intelligencia és gépi tanulás segítségével azonosítják, hogy a zene szerkezeti tulajdonságai (például ütésszám, kulcs, akkord előrehaladása és hangzása) miként befolyásolják a biometrikus adatokat, például a pulzusszámot, az agyhullámokat és alvásmintákat – ezek alapján olyan zenét alkothatnak, amely hatásos gyógyszer lehet mindenre, a fájdalomtól a poszttraumás stressz (PTSD) kezeléséig. 2020-ban és azt követően jelentős trend lesz a neurológusok által célzott gyógymódként tervezett és hallgatott funkcionális zene.
Az egyik legprovokatívabb fejlesztésnek azok a növekvő számban megjelenő, MI-alapú zenei alkalmazások és technológiai platformok számítanak, amelyek személyre szabott zenét állítanak elő. A biológiai, pszichológiai és szituációs adatok alapján egy teljesen egyedi, egyénre szabott, folyamatosan változó hangképet hoznak létre – hogy az ügyfél ezzel javíthassa a mentális és fizikai egészségét bármikor, amikor szeretné magát „finom hangolni”.
Az újszerű technológiai megoldások mellett, a wellness stúdiókban és az utazások célállomásain tovább fog hódítani az ősi hangterápiák megatrendje – a gongfürdőktől a tibeti éneklő tálakig. A kutatási eredmények azonban alapjaiban rázzák fel a 21. századi zeneipart, a wellness koncepciók megjelennek a zenében és születőben van egy új irányzat, a „wellness zene”.
Ez persze nem jelenti azt, hogy a jövőben le kell mondanunk a top slágerekről, sokkal inkább egyfajta terápiás célú, a mentális egészségünk fejlesztése érdekében történő tudatos zenefogyasztásra gondoljunk.
Az összefoglalást készítette Dajka-Szederkényi Kornélia a https://www.globalwellnesssummit.com/2020-global-wellness-trends/wellness-music/ alapján.
Dajka-Szederkényi Kornélia, okleveles közgazdász, falusi turizmus menedzser, IWI Wellness és Spa Menedzser, PhD kutatását turizmus, egészségturizmus és vidéki turizmus témakörben végzi.