TARTSD NAPRAKÉSZEN TUDÁSODAT!
Fitness Trend Magazin
A sport szerepe a daganatok megelőzésében
Szilárd bizonyítékok támasztják alá, hogy a fizikai aktivitás csökkenti a vastagbél- és az emlőrák kialakulási kockázatát.
Az obesitas és a mozgáshiány a vastagbél, az emlő, a vesék, és az emésztőrendszer rákos betegségei egyharmadának kialakulásában játszik szerepet - ez derült ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyik beszámolójából.
Egyes tanulmányok beszámoltak arról is, hogy a fizikai aktivitás, valamint a prosztata-, tüdő- és méhtestrák csökkent kockázata is összefügg, valamint a vese- és még további rákok kialakulásának kockázatát. A kövérség és a mozgásszegény életmód kiváló táptalaja a rákos betegségeknek. Az anyagcsere és a hormonstatus változásai, ami a kövérség miatt alakul ki ugyancsak szerepet játszhatnak, különösképpen a hormonreaktív rákos betegségeknél (emlő-, méh-, prosztatarák).
Jelenleg is kutatások folynak a fizikai aktivitás szerepének feltárására a hosszabb élet, a jobb életminőség és a rákkockázat tekintetében. A kutatók több vonalon próbálnak szembe szállni az obesitas terjedésével, bevonva a szövetségi és helyi kormányzati szerveket, oktatási rendszereket, a családokat és az egyént.
A fizikai aktivitás hatása az egyes daganatos betegségek kialakulásának kockázatára:
Daganat A kockázatcsökkenés mértéke
Vastagbélrák 40-50%
Emlőrák 25-35%
Méhtestrák 30-40%
Prosztatarák 10-30%
A rákbetegeknek nagyon fontos, hogy a mozgás serkenti azokat a sejtjeiket, amelyek képesek harcolni a rák ellen: tulajdonképpen erősíti a szervezet öngyógyító képességét. A legvalószínűbb, hogy a fizikai aktivitás több, egymást átfedő biológiai mechanizmussal csökkenti a daganatok kialakulásának kockázatát. A tanulmány kimutatta azt is, hogy ugyan már a mérsékelt erősségű edzés is sokat segít, de a megelőző hatás mértéke a testmozgás komolyságával meredeken növelhető.
Európai rákellenes tízparancsolat
Legvégül mindezek rendkívül tömör összefoglalásaként álljon itt az Európai Közösség által 1995-ben megfogalmazott rákellenes tízparancsolat.
- Ne dohányozz!
- Alkoholos italokat, bort és sört is csak mértékkel fogyassz!
- Óvakodj a túlzott napozástól!
- Tartsd be munkahelyeden a munkavédelmi előírásokat!
- Egyél sok friss gyümölcsöt, zöldségfélét és rostban gazdag ételeket!
- Óvakodj az elhízástól! Kerüld a zsíros ételeket!
- Fordulj orvoshoz, ha valahol csomót tapintasz, ha észreveszed, hogy régi anyajegyed "megmozdult", vagy rendellenes vérzés támad!
- Fordulj orvoshoz, ha valamilyen elhúzódó problémát észlelsz, mint amilyen a hosszan tartó köhögés vagy rekedtség, bélműködési szokások megváltozása vagy váratlan testsúlyveszteség!
- Rendszeresen járj méhnyakszűrésre!
- Ellenőrizd rendszeresen az emlőidet, és 50 év felett jelentkezz mammográfiás vizsgálatra!
A cikket írta: Szőke Zita.
Zita a pécsi Testnevelés tudományi és az Egészségtudományi karon végzett, és tanított. Jelenleg IFBB versenyfelkészítő edző és privát edző. Aquagimnasztika oktató, Flexi-bar és Core tréning oktató, valamint az IWI-n gimnasztika és edzéselmélet oktatója.