TARTSD NAPRAKÉSZEN TUDÁSODAT!
Fitness Trend Magazin

Mit tegyen a személyi edző, ha egészségügyi problémával keresik fel?
A személyi edzőket alapvetően arra készítik fel, hogy hogyan tartson edzést és, hogy milyen tanácsokat adjon az egészséges egyéneknek, akik preventív, egészségmegőrző, vagy egyéni fitnesz céllal keresik fel.
De hogyan járhat el egy személyi edző, ha olyan klienssel találkozik, aki valamilyen egészségügyi problémával küzd? Melyek az első lépések? Hogyan kell személyre szabott edzéstervet készíteni a speciális esetek kezelése során? Milyen megelőző intézkedésekre van szükség és miért fontos a lakosság edukációja?
Cikkünkben ezekre a kérdésekre adunk választ, hogy átfogó útmutatót nyújtsunk a személyi edzők számára, hogy magabiztosan és biztonságosan kezelhessék a különböző egészségügyi problémákkal küzdő klienseiket.
Miért fontos figyelembe venni az egészségügyi problémákat?
Hazánkban és szerte a világban folyamatosan nő az életmódból adódó egészségügyi problémákkal küzdő emberek száma. Az elhízást világjárványként emlegetik, Magyarországon a túlsúlyosak és az elhízottak aránya elérte a 70%-ot. Ez azért jelentős, mert az elhízás táptalaján alakulnak ki azok a kórképek, amelyekkel a személyi edző szinte biztosan találkozni fog az edzései során. Ilyen például a magas koleszterinszint, mellyel a magyar lakosság 60%-a küzd, vagy a magas vérnyomás (magyar lakosság 35%-át érinti), illetve a 2-es típusú cukorbetegség. Egy 2020-as felmérés szerint 743.800 főre tehető Magyarországon a 2-es típusú diabetesszel rendelkezők száma.
Az ilyen típusú betegségek kezelésének egyik sarokköve a rendszeres testmozgás, szakember által irányított tervezett, szervezett fizikai aktivitás. Azonban nagyon nem mindegy hogy milyen intenzitással, milyen típusú gyakorlatokkal edzük a klinest. A legtöbb esetben ezen kórképek sajnos halmozottan jelentkeznek az adott embernél, és a megváltozott állapot miatt a szervezetük másképpen reagál az edzésterhelésre, mint az egészséges kliensek esetén. Tetézi mindezt, hogy sokszor többféle gyógyszert is szednek ezek a klinesek, melyek kihatnak a terhelhetőségre, illetve a gyógyszermellékhatások (pl.: szédülés, gyengeség, lábdagadás stb) mind-mind befolyásolják az edzés felépítését. Nem kérdés, hogy szükség van egy olyan komplex tudású edzői rétegre, aki képes a megváltozott egészségügyi állapotú klineseket biztonságosan edzeni, és ezáltal a kliens életminőségén hosszú távon javítani.
Szeretnéd az egészségügyi problémákat professzionális szinten kezelni? Jelentkezz Medical Fitnesz Szakértő( MES) képzésünkre!
Első lépések az egészségügyi problémával érkező kliens esetén
Kommunikáció és bizalom kiépítése
A sikeres együttműködés egyik alapvető kulcsa a bizalom kiépítése. Gondoljunk csak bele, egy morbid obez kliensnek (40 BMI felett) valószínüleg némi szégyenérzete van az extrém testsúlya miatt, és már az is óriási lépés részéről, hogy eljött hozzánk és szeretne változtatni. Az edzőnek meg kell tanulnia, fel kell készülnie egy empatikus, értő és megértő figyelemmel teli kommunikációs stílust képviselni.
Ahelyett hogy azonnal belecsapunk a lecsóba és azzal indítunk, hogy: ”-Hány kg-ot tetszik nyomni?” inkább érdemes finoman rákérdezni az első alkalommal történő állapotfelmérés során hogy: “Mit gondol, beleegyezik-e, zavarná-e, ha beszélgetnénk a testsúlyáról?”.
Ha megfelelő a kommunikáció, meglesz a bizalom, és ez ad alapot a továbblépésre.
Az egész életmódváltó folyamat sikerének egyik kulcsa az lesz, hogy a kliens érzi az elfogadást, ugyanakkor a segítő szándékot. Természetesen sok esetben olyan mértékű a betegségből adódó lelki terhe a klilesnek, hogy akár pszichológus segítségét is be kell vonni a folyamatba. A jó medical fitnesz szakértő fel tudja azt is mérni, hogy mikor van erre szükség.

Az egészségügyi kérdőív (PAR-Q és PAR-Q+ teszt) fontossága
A kliens alapos állapotfelméréshez ad óriási segítséget a PAR-Q teszt. Gyakorlatilag végig megy minden olyan fontos kérdésen, amely alapján eldönthető, hogy a klienssel elkezdhető-e a közös munka, vagy ezt meg kell, hogy előzze egy alapos orvosi kivizsgálás. Pl. “Érez-e mellkasi fájdalmat nyugalmi állapotban a napi munkavégzés, vagy terhelés során?” Ez egy olyan kérdés a szív- és érrendszer állapotára vonatkozóan, amelyre, ha igennel válaszol, akkor első körben mindenképpen kardiológiai orvosi kivizsgálás szükséges a mozgásprogram megkezdése előtt.
A PAR-Q+ teszt pedig az egyéb betegségekre vonatkozó kérdésköröket tartalmazza, mint pl.: ízületi problémák, műtétek, gyógyszeres kezelések, illetve az életmódra vonatkozó kérdéskörök (táplálkozás, alvás, stressz kezelés, dohányzás, alkohol fogyasztás, stb.)
Minden kliens kezelésének első lépése az alapos, mindenre kiterjedő állapotfelmérés, ez határozza meg a további lépéseket. Az állapotfelmérés részletessége, és a kérdésekre adott válaszokat értelmezni képes MES tréner tudása mélységében tér el az egészséges kliensekkel foglalkozó személyi edző szakmai kompetenciához képest. A MES tréner, miután az orvosi kivizsgálás megtörtént és az orvos engedélyezte a testmozgást, képes biztonságosan edzeni a klienst, akár gyógyszerszedés mellett is, komplex probléma esetén. Természetesen saját kompetenciahatárait betartva.
IWIREPs tagként ingyenesen hozzáférhetsz az Online tudástárhoz, melyben PAR-Q tesztet is találsz! Regisztrálj most!
Kapcsolatfelvétel az orvossal
Az orvossal való kommunikáció akkor szükséges, amikor a PAR-Q során a kérdésekre adott válaszok az edzés felépítését befolyásoló problémára utalhatnak. Például kezeletlen magas vérnyomás, rendszeres légszomj vagy terhelésre jelentkező szívtáji nyomás, stb.
A kapcsolatfelvétel módjára még nincs határozott protokoll. Ha magán egészségügyi intézményben dolgozik a tréner, ott automatikusan működik az ottani szabályok szerinti belső kommunikáció, általában rendelkezésre áll az orvosi team. Nagyon gyakori azonban, hogy önállóan, privát stúdióban vagy esetleg fitnesz teremben dolgozik az edző. Ez esetben neki kell kiépítenie maga köré a megfelelő szakember gárdát. De olyan is előfordulhat, hogy a klienesnek van saját kezelőorvosa, így a kliensen keresztül, vagy esetleg e-mailben való megkeresés is működhet.
Egy biztos, hogy kritikus esetben alapvető fontosságú nem csak az orvossal való kapcsolatfelvétel, hanem a későbbiekben az együttműködés és kapcsolattartás, a folyamatos referálás a kliens állapotában bekövetkező akár pozitív, akár negatív irányú vátozásokról, tájékozódás a gyógyszereléséről, dozírozás változásról.
Személyre szabott edzésterv készítése
Az állapot felmérése és dokumentálása
Az első alkalommal történő állapotfelmérés során az edző által előre elkészített, vagy egészségügyi intézmény esetén az ottani protokoll szerinti állapofelmérő lapon rögzíti a kliens válaszait, elvégzi a szükséges méréseket, mindent dokumentál, hogy a későbbiekben legyen mihez igazodni, és bizonyos időkőzöként monitorozni lehessen a fejlődést. Ez amiatt is nagyon fontos, mert általában a kliens is motiváltabb, jobban tudatosul majd benne az állapotának pozitív változása. Pl.: a vérnyomás, a testsúly, a haskörfogat csökkenése, laborparaméterek javulása.
Biztonságos gyakorlatok kiválasztása
Az edző egyik legfontosabb feladata hogy biztonságos (nem árt) mozgásprogramot állítson össze a a kliense számára. A gyakorlatokat úgy kell összeválogatni hogy az a kliens állapotához maximálisan igazodjon, ne legyen túl nehéz, de túl könnyű sem. Általában alcsony vagy közepes intenzitást kell megcélozni. Teljes mértékben egyénre kell szabni. Figyelembe kell venni az általános kondícionális és mozgásszervi állapotot, életkort, betegségeket, rendszeresen szedett gyógyszereket, anyagi lehetőségeket és preferenciát a mozgásforma kiválasztása során. Kiemelt jelentőségű az élményszerű mozgás forma biztosítása. Azaz olyan gyakorlat típusokat, edzéseket kell összeállítani, amelyet a kliens örömmel végez. Csakis így fogja hosszú távon kitartóan, életfomaszerűen tudni beiktatni a tartós egészségnyereséget jelentő mozgásformát az életébe.
Folyamatos monitorozás és visszajelzés
Az edzésprogram sikerességének kulcsa a rendszeres és folyamatos monitorozás. Ennek során az edző a klienssel - és amennyiben szükséges az orvosi közreműködés, akkor vele is - közösen meghatározott időközönként ellenőrzi a kezdeti állapotfelmérés során rögzített paraméterek alakulását. Ez lehet heti, kétheti vagy havi rendszerességű, attól függően, hogy milyen célokat tűztek ki, és mennyire intenzív az edzésprogram.
A monitorozás során szerzett adatok alapján az edző szükség esetén módosíthatja az edzéstervet. Ez azért fontos, mert a kliens állapota, fittségi szintje, és egyéb körülményei idővel változhatnak. Az edzésterv finomhangolása biztosítja, hogy az edzés továbbra is hatékony és biztonságos maradjon. Például, ha a kliens már elérte a kitűzött fogyási célokat, az edző új célokat tűzhet ki, mint például a kardiovaszkuláris állóképesség javítása.

Megelőző intézkedések és edukáció
Amikor megkérdezzük az embereket, mit gondolnak életmódjukkal tudják-e befolyásolni az egészségi állapotukat, akkor határozott igennel válaszolnak. Mégis amikor konkrétan az állapotfelmérésen a kliens sportolási szokásai kerülnek szóba kiderül, hogy a legtöbben még a WHO által meghatározott minimális heti 150 perc testmozgás kereteit sem merítik ki.
Vajon mi ennek az oka? Ha tudjuk, miért nem csináljuk?
Messzire kell visszamenni ebben a kérdéskörben. Egészen iskolás vagy még korábbra, a várandós időszakra. A terhes anya életmódja, azt követően pedig az étkezési, sportolási szokásait a pici gyerek előbb-utóbb másolja, tehát óriási felelőssége van egyrészt a szülőnek, másrészt későbbiekben az óvodai iskolai, játékos formában történő edukációnak. Minél hamarabb érti meg, teszi belsővé a gyermek az egészséges életmód ismérveit, annál nagyobb valószínűséggel lesz belőle egészségesebb felnőtt.
Az elhízás megfékezése pl. egyértelműen a családban vagy legalább is gyermekkorban kezdődik. A későbbiekben, laikus felnőttként is kiemelten fontos, hogy könnyen értelmezhető, emészthető edukációs workshopokon vegyünk részt, ahol megértjük például, hogy mitől alakul ki egy magas vérnyomás. Vagy hogy gyakorlatilag nincs olyan szervrendszer, amelyet ne érintsen kedvezőtlenül a túlsúly, hisze egy álandó gyulladásos folyamatot tart fennt, és ezáltal hat az anyagcserére, a vérzsír értékekre, a szív- és érrendszer állapotára, a légzőszervekre, és sajnos bizonyos daganatos megbetegedések kialakulásának melegágya is.
A lakosság széleskörű edukálásának jelentősége kiemelten fontos. Szükséges, hogy az emberek tisztában legyenek azzal, hogy a gyógyulás kulcsa a saját kezükben van. Ideális az lenne ha ingyenesen lennének elérhetők a különböző preventív szűrőcsomagok.
Ha már kialakult valamilyen elváltozás, akkor is van létjogosultsága az edukációnak, azonban sajnos erre az orvosoknak az egészségügyi rendszer túlterhelése miatt nem igazán van idejük. Ezért is van ebben a A MES szakemberek szerepe , hiszen ők pontosan erre kapnak kiképzést. A betegségeket nem gyógyítani, hanem leginkább megelőzni kéne.
Összefoglalás
Az egészségügyi problémákkal rendelkező kliensek edzése különleges szakértelmet és figyelmet igényel. A személyi edzőknek alaposan fel kell készülniük, és mindig szem előtt kell tartaniuk a biztonságot és a hatékonyságot. Az ilyen szakszerű megközelítés hosszú távon nemcsak a kliensek egészségét és jólétét biztosítja, hanem az edző szakmai fejlődését és hitelességét is növeli.
Olvass további tartalmakat Medical témakörben és ajánld klienseidnek cikkeinket!
A cikket írta: Szilágyi Mónika (MES szakmai koordinátor, MES tréner, rehabilitációs gerinctréner)
Képek forrása: Freepik