TARTSD NAPRAKÉSZEN TUDÁSODAT!

Fitness Trend Magazin

Várandósság utáni szétnyílt hasizom: tünetek, kezelés és megelőzés

Várandósság utáni szétnyílt hasizom: tünetek, kezelés és megelőzés

A nők teste rengeteg fizikai változáson megy keresztül a várandósság ideje alatt, miközben alkalmazkodik egy új élet világra hozásához. E változások között van egy olyan állapot, amely gyakran észrevétlen marad a szülés utáni időszakig: ez a szétnyílt hasizom.

A szétnyílt hasizom nemcsak a fizikai megjelenésre, hanem a has funkcionális erejére is hatással van és befolyásolja az általános jóllétet. Mivel egyre több nő igyekszik megérteni és kezelni ennek az állapotnak a kialakulását, ezért kulcsfontosságú, hogy feltárjuk az okokat, a tüneteket és bemutassuk a várandósság alatti és utáni kezelés legjobb gyakorlatait.

Cikkünkben Bernáth Dóra (Pre- és postnatál tréner), a várandósság alatti és szülés utáni edzés kiváló hazai szakértője magyarázza el a szétnyílt hasizom kialakulását, jelentőségét, ismérveit, tesztelését és korrekciós gyakorlatait.

Mi a szétnyílt hasizom?

A szétnyílt hasizom (rectus diastasis) egy olyan állapot, amely akkor jelentkezik, amikor az egyenes hasizmok (rectus abdominis) - vagyis azok a hasizmok, melyeken néha a kockák rajzolódnak ki - szétválnak a has középvonala mentén. Ez az elválás a has közepén végigfutó kötőszövet (linea alba) megnyúlását és elvékonyodását eredményezi.

Kiknél alakul ki és miért?

  • A leggyakrabban érintett csoport a várandós és szülés utáni nők, kifejezetten többszörös terhesség esetén. A terhesség második és harmadik trimeszterében bekövetkező hormonváltozások - a relaxin, az ösztrogén és a progeszteron hormonok szintjének növekedése meglazítja az izmokat, ízületeket és szalagokat, beleértve a linea alba-t is -, valamint a növekvő magzat hasra gyakorolt nyomása együttesen eredményezik az izomrés kialakulását.
  • Bár ritkábban, de férfiaknál is kialakulhat szétnyílt hasizom. Esetükben olyan tevékenységekből eredő túlzott hasi nyomás miatt fordulhat elő, mint a nehéz dolgok emelése, súlyemelés vagy bizonyos gyakorlatok, amelyek jelentősen megterhelik a hasizmokat.
  • Meglepő lehet, de valójában mindannyian szétnyílt hasizommal születünk, ennélfogva a csecsemőket is érinti. A hasizmok szétválása teszi lehetővé a köldökzsinór kiválását a testből. Azonban aggodalomra nincs ok, a legtöbb esetben szülés utáni első hetekben megszűnik és csak egyes esetben fordul elő, hogy akár 3-4 évig vagy tovább is elhúzódik, amíg teljesen összezárul.

Milyen tünetek jelzik a szétnyílt hasizmot?

A legtöbb várandós nő nem veszi észre a linea alba megnyúlásának, elvékonyodásának jeleit, amíg a szülés után nem jelentkeznek. Mik ezek a jelek?

  • egy jól látható dudor vagy „púp”, amely közvetlenül a köldök felett vagy alatt áll ki,
  • puha vagy kocsonyás érzés a köldök körül,
  • kúposodás vagy domborodás a hasizmok összehúzásakor,
  • nehézségek a tárgyak felemelésében, a járásban vagy a mindennapi feladatok elvégzésében,
  • fájdalmas szexuális együttlét,
  • kismedencei vagy csípőfájdalom,
  • hátfájás,
  • rossz testtartás,
  • tüsszentéskor vagy köhögéskor vizelettartási problémák fellépése,
  • székrekedés,
  • gyengeség érzése a hasizmokban.

A tünetek felismerése az első lépés az állapot kezelésében. Ha fennáll a gyanúja a szétnyílt hasizomnak, elengedhetetlen az egészségügyi szakemberrel való konzultáció a pontos diagnózis és a megfelelő kezelési terv érdekében. Az erősítő gyakorlatok, a megfelelő testtartás, és néha a fizikoterápia segíthet a tünetek kezelésében és javításában.

Hogyan történik a szétnyílt hasizom vizsgálata?

A rectus diastasis 3 területen fordulhat elő: a köldök felett, a köldök alatt és a köldöknél. Ha nem vagy biztos benne, hogy nálad is ez a probléma áll fenn, egy egyszerű önvizsgálattal ellenőrizheted. 

Nézd meg Bernáth Dóra videóját a szakszerű önvizsgálatról!

Figyeld meg, hogy hány ujjnyi hely fér el az elválasztott izmok között - ez a rés szélessége -, és azt is, hogy érzed-e a hasizmok nyomását az ujjak ellen. Ez a nyomás jó jel arra, hogy kiderítsük, hogy az izmok megőriztek-e némi erőt. Az egyenes hasizmok szétválásának súlyossága a rés hosszától és szélességétől, valamint a környező hasizmok erejétől függ.

Milyen következményei lehetnek?

Bár a has középvonalának szétválását főként a fizikai tünetek miatt ismerik fel, valójában mélyebb következményekkel járhat, mint pusztán a has megjelenésének megváltozása:

  • funkcionális szempontok: a hasizmok a törzs erősségének alapját képezik, támogatják a testtartást, az egyensúlyt és a mindennapi mozgást. Ezeknek az izmoknak a szétválása gyengítheti a törzset, ami potenciális kihívásokhoz vezethet a stabilitásban, és még az olyan rutinszerű műveletekben is, mint az emelés vagy a lehajlás.
  • hát- és derékfájdalom: a diastasis recti miatt meggyengült törzs a hátizmok indokolatlan megterhelését is eredményezheti, ami egyeseknél krónikus hátfájáshoz vezethet. Ez egy tovagyűrűző állapot, ahol az egyik veszélyeztetett izomcsoport a másikra hárítja a terhelést, ami kellemetlen érzéshez vezet.
  • kismedence működési zavarai: a hasizmok és a medencefenék izmai bonyolultan kapcsolódnak egymáshoz. Az előbbi szétválása visszahat az utóbbira, ami néha olyan problémákhoz vezet, mint a vizeletinkontinencia (stressz inkontinencia).
  • esztétikai következmények: a fizikai nehézségeken túl a vizuális változás - egy kiálló vagy domború has - jelentősen befolyásolhatja az egyén önbizalmát. A terhesség vagy a súlygyarapodás előtti megjelenéstől való eltérés sokak számára zavaró lehet.
  • érzelmi és pszichológiai hatás: a testben végbemenő változások és a lehetséges kellemetlenségek átterjedhetnek az érzelmi területekre is. Egyeseknél csökkenhet az önbecsülés, a testképpel kapcsolatos aggodalmak vagy akár szorongás is kialakulhat.

A következmények mélységének megértése rávilágít annak fontosságára, hogy nem csak esztétikai okokból, hanem a holisztikus jóllét érdekében is fontos foglalkozni a szétnyílt hasizommal. A megfelelő útmutatással és beavatkozással lehetséges a hatások enyhítése, ami hozzájárul egy egészségesebb és magabiztosabb életmód és énkép kialakításához.

Értsd meg anatómiai szempontból is a következmények okait!

Hogyan kezelhető a szétnyílt hasizom?

A kezelés az állapot súlyosságától függően változik, normális esetben egy kis diasztázis a szülést követő négy-nyolc hét alatt helyreáll. Egy nagyobb diasztázis azonban hat-tizenkét hónapig is eltarthat, és a hosszú távú problémák, mint például a hátfájás és az inkontinencia megelőzése érdekében speciális beavatkozásra is szükség lehet. Ezek lehetnek:

  • fizikoterápiás és célzott gyakorlatok: ezeknek a gyakorlatoknak a célja a hasizmok és a medencefenék izmainak megerősítése, a törzs stabilizálása. Fontos, hogy a helyes légzéstechnikák segíthetnek a hasizmok kontrolljában és a gyakorlatok hatékoknyságának növelésében.
  • pántok és haskötők használata: speciális haspántok vagy haskötők viselése segíthet a hasizmok közelebb húzásában és támogatásában, különösen a szülés utáni időszakban.
  • életmódbeli változtatások: úgy mint az odafigyelés a helyes testtartásra ülés, állás és mozgás közben, valamint a súlygyarapodás elkerülése a hasfalra nehezedő nyomás csökkentése érdekében.
  • kiegészítő terápiák: javasoltak az olyan mozgásformák, amelyek kíméletesen erősítik a törzs izmait és javítják a testtartást (Jóga alaptanfolyam, Preventív gerinctréner és stretching), valamint azok az eszközök (pl. székpárna) amelyek megfelelő ergonómiai beállításokkal rendelkeznek ahhoz, hogy csökkenjen a hasizmokra nehezedő nyomás.
  • sebészeti beavatkozás: a hasplasztika hatékony megoldás lehet olyan súlyos esetekben, amelyek nem reagálnak a konzervatív (előzőekben felsorolt) kezelésekre. Fontos, hogy minden esetben konzultálj egy képzett plasztikai vagy általános sebésszel, hogy az egyéni körülmények alapján meghatározhassa a legjobb megközelítést, és megértsd a lehetséges kockázatokat és előnyöket!

Sajátítsd el az optimális légzéstechnikát!

Megelőzhető a szétnyílt hasizom kialakulása?

Vannak megelőző lépések, amelyek minimalizálhatják a kialakulás kockázatát és csökkenthetik az állapot súlyosságának mértékét. Ilyen például:

  • rendszeres testmozgás: a várandósság előtt és alatt,
  • helyes testtartást: a gerinc semleges helyzetének fenntartása, a túlzott görnyedés elkerülése,
  • egészséges súlygyarapodást a terhesség alatt: a hasizmokat megterhelő túlsúly elkerülése,
  • megfelelő emelési technika elsajátítása: a hasizmok túlzott megterhelésének elkerülése,
  • fokozatos visszatérés a testmozgáshoz a szülés után.

Fontos megjegyezni, hogy minden várandós nő egyedi, és a szétnyílt hasizom kialakulásának kockázata is változhat. A fent említett módszerek és gyakorlatok segíthetnek a megelőzésben, de mindig fontos a szakértő tanácsadás és az egyéni szükségletek figyelembevétele.

Szétnyílt hasizom helyreállítása otthoni tornával

Az egyenes hasizmok eltávolodásának helyreállításához olyan gyengéd mozdulatokra van szükség, amik ugyan igénybe veszik a hasizmokat, de nem erőltetik meg. A szülést követő időszakban előfordulhat, hogy a hasizom átmenetileg szinte teljesen inaktív. Ilyenkor nem a plankkel és haspréssel érdemes kezdeni. Ismerj meg két rávezető gyakorlatot, melyek a hasizom regenerációjának, azaz az izomkontroll és az izomerő felépítésének első lépései lehetnek még azelőtt, hogy belevágnál a plank és hasprés gyakorlatokba!

Amennyiben úgy döntenél, hogy edzéseidhez szakember segítségére van szükséged, úgy a Pre- és postnatál tréner képesítéssel rendelkező edzőket itt is megtalálod: IWIREPs edzőkereső.

Összefoglalás

A várandósság utáni szétnyílt hasizom jelentős hatással lehet a nők testére és jóllétére. Ezért fontos megérteni az okokat, tüneteket és kezelési lehetőségeket, valamint a megelőzési módszereket. A cikkben található videók és információk segítenek a szétnyílt hasizommal kapcsolatos kérdések megértésében és kezelésében.

Ha további információra van szükséged a témával kapcsolatban, keresd bizalommal Bernáth Dórát, és kérj tőle konzultációt!

www.bernathdora.hu
https://www.instagram.com/bernath_dora

A cikket írta: Az IWI szakértői csapata
Közreműködött: Bernáth Dóra (Pre- és postnatál tréner)
Képek forrása: Freepik

IWI Nemzetközi Fitnesziskola - Fitnesz szakmai képzések Budapesten, vidéken és online. Személyi edző, Fitness instruktor, Csoportos Fitness instruktor, Sportoktató, erőnléti és rehabilitációs képzések, NASM tanfolyamok, továbbképzések, akkreditált workshopok. Egyszerű jelentkezés!
Az IWI Nemzetközi Fitnesziskola több, mint 2 évtizedes innovatív tevékenységének köszönhetően iskolánk vezető pozíciót tölt be a hazai fitnesz, wellness és sport képzések területén. Cégcsoportunkat az IWI Európa Kft és az IWI Project Kft alkotja, melyek az iwi.hu, iwireps.hu, valamint a webshop.iwi.hu weboldalakat üzemeltetik és tulajdonosai az „International Wellness Institute" márkanévnek is. Az IWI jóval többet jelent számunkra, mint egy sikeres üzleti vállalkozás! Szlogenünk, a „Szenvedélyből karrier" saját életutunk kifejeződése, melyet igyekszünk átadni a képzéseinkben résztvevőknek is!

Solutions

FACEBOOK

iwireps
webshop