TARTSD NAPRAKÉSZEN TUDÁSODAT!
Fitness Trend Magazin
A testépítés története és fejlődése
A testépítés, mint sport és életmód, hosszú és lenyűgöző múltra tekint vissza. Az ókortól kezdve, amikor az emberek először kezdtek izomzatuk fejlesztésére és erősítésére törekedni, egészen napjainkig, ahol a testépítés globális jelenséggé vált, rengeteg változáson és fejlődésen ment keresztül.
Ebben a cikkben végigkalauzoljuk az olvasót a testépítés történetén, bemutatva annak kezdeti lépéseit, kulcsfontosságú mérföldköveit, és kitérünk néhány ikonikus alakra, akik örökre megváltoztatták a sportot.
Ha most nincs időd olvasni, hallgasd meg a testépítés történetét két részletben! A videókért görgess tovább a cikkben!
Az ókori gyökerek
Ha szeretnénk feltárni a testkultúra történelmét, akkor a mesélés idővonalán egészen az ókorig kell visszamennünk. Az ókori görög atléták voltak az elsők, akik felismerték a súlyzós ellenálláson alapuló izomfejlesztés lehetőségét. A testformálásban elért sikereik bizonyítéka az a megannyi korabeli képzőművészeti alkotás, mely fizikumukat dicsőíti.
Edzéseik során különböző súlyú és alakú köveket használtak izomzatuk és erejük fejlesztéséhez. A korabeli sportolók tisztában voltak a táplálkozás fontosságával is. Nagymennyiségű hús fogyasztásával készültek az ókori olimpiák megmérettetéseire. Egyes anekdoták szerint Krotóni Milón a birkózás bajnoka naponta több kiló bárányhúst fogyasztott, így biztosítva az izomzatának építéséhez szükséges fehérjemennyiséget.
Azonban nem csak a súlyzós erőfejlesztés és a sporttáplálkozás alapjai eredeztethetőek az ókorból. Bizony már az ókori olimpiákon is megjelent a dopping. Egyes sportolók különféleg gombák, növényi főzetek használatával próbálták fokozni teljesítő képességüket.
Galenus, egy neves ókori görög orvos állítólag az alábbi receptúrát írta fel teljesítményfokozó tonikként a hozzá forduló sportolóknak: „egy abesszin szamár hátsó patáját őrölve, olajban megfőzve, csipkebogyóval és rózsaszirmokkal ízesítve fogyaszd”.
A modern testépítés kezdetei
A középkorra az ókori civilizációk bukásával együtt a testkultúra is hanyatlásnak, feledésnek indult. A testiség, a földi örömök élvezete nem tartozott az egyre nagyobb teret hódító keresztény eszmeiség értékrendjéhez.
Azonban a felvilágosodás időszakának hatására az 1800-as években újra előtérbe helyeződött az ókori görög embereszmény, az emberi test ünneplése és ekkoriban kezdett kialakulni az egészségtudatosság, az egészségkultúra is.
Az 1900-as évek elejére nyilvánvalóvá vált, hogy az egészség és az izomfejlesztés kapcsolatban állnak egymással és hogy az izomfejlesztés legjobb eszköze pedig a súlyzós edzés. Erre az időszakra tehető a modern testépítő sport kialakulása is.
Eugen Sandow és az első testépítő versenyek a 19. század végén
A testépítés korai úttörői azok a cirkuszi erőművészek voltak, akik felismerték, hogy nem csak a mutatványaikkal tudják lenyűgözni közönségüket, hanem testük kidolgozottságával is ámulatot tudnak kelteni bennük. Kiemelkedett közülük Eugene Sandow, akit ma a modern testépítés atyjának tekintünk.
Sandow karrierjét cirkuszi erőművészként kezdte Európában, azonban kitűnt kora erőművészei közül esztétikus fizikumával. Felismerte azt, hogy közönségét jobban elkápráztatja izmainak kidolgozottsága, mint az általa mozgatott súlyok nagysága. 1893-ban költözött Amerikába és hamarosan óriási népszerűségre tett szert. Ismertségét az üzleti életben is kamatoztatni tudta, több könyvet, illetve magazinokat is megjelentetett a testformálásról. Testkultúra stúdiót nyitott Londonban, sikerült egy kisebb iparágat teremtenie maga köré a súlyzós erőfejlesztés által elérhető egészséges életmódra alapozva.
Több évnyi előkészület után ő rendezte meg a testépítősport legelső megmérettetését 1901-ben, Londonban. Gyakorlatilag ehhez az időponthoz köthető a testépítő versenysport megalakulása.
1901. szeptember 14-én 60 férfi állt fel a londoni Royal Albert Hall színpadára. A versenyzők fizikumát Sandow mellett Sir Charles Lawes kora elismert szobrászművésze és Dr. Arthur Conan Doyle a Sherlock Holmes regények írója bírálta. Sandow leszögezte, hogy elsősorban az arányosságot és a szimmetriát értékeli, nem pedig az izmok méretét. A győztes William L. Murray lett.
Bernarr Macfadden és Charles Atlas
Sandow munkájának köszönhetően a testépítés kultúrája egyre nagyobb mértékben kezdett elterjedni a világban. Sok vállalkozó kedvű férfi fogott bele a sport népszerűsítésébe és kezdett el sporteszközöket, valamint könyveket árusítani. Közülük a legnépszerűbb Bernarr Macfadden volt. Ő publikálta az első testépítéssel foglalkozó magazint a Physical Culture-t. Macfadden fedezte fel a testépítés következő korabeli hősét Charles Atlast (1892-1972).
Atlas világhírnevet ért el azzal a reklámkampánnyal, mellyel postai utánvéttel árult dinamikus feszítés nevű edzésprogramját népszerűsítette. És ezzel a testépítősport a 20.századfordulón történő ébredezésétől el is jutottunk annak aranykoráig, ami a
Az Aranykor: az 1940-es és 1970-es évek
Ebben az időszakban alakultak ki a modern testépítés alapjai, azok az edzésmódszerek, illetve táplálkozási alapelvek, melyek még napjainkban is működőnek bizonyulnak. Szintén az aranykorban kezdték meg működésüket a testépítő sportág legnagyobb szövetségei az IFBB 1946-ban illetve a NABBA 1948-ban. Az aranykor kezdetén léptek színre az első közismert "testépítő sztárok", mint például Steve Reeves, Reg Park, Bill Pearl. És szintén ebben az időben kezdték megnyitni kapuikat az első, kifejezetten testépítőknek szánt edzőtermek.
Steve Reeves és Reg Park testépítő versenyzői karrierjük után mindketten a mozivásznon filmsztárként tértek vissza, tovább fokozva ezzel a testépítés népszerűségét.
Joe és Ben Weider
Már a harmincas években megkezdte tevékenységét az a kanadai testvérpár, akiknek talán a legtöbbet köszönhet a testépítő sportág. Ők voltak Joe és Ben Weider, akik szintén az aranykorban teljesedtek ki és váltak a sportág fejlődésének meghatározóivá. 1936-ban indították el az első táplálékkiegészítőket gyártó céget a Weider Nutritiont. Ők alapították meg 1946-ban a máig is legnagyobb testépítő szövetséget az IFBB-t, valamint ők alapozták meg a mára hatalmas méretűre duzzadt iparágat a testépítés köré. Szintén ők voltak azok, akik lerakták a testépítés edzéselméleti alapelveit azzal, hogy a korbeli testépítő versenyzők edzését megfigyelve, azok sajátos módszereit összegyűjtve megalkották a Weider-féle edzéselveket. A mai napig a Weider elvek adják a testépítő edzéstervezés alap kereteit.
Muscle Beach
A testépítés aranykorához szorosan kapcsolódik egy helyszín, a californiai Muscle Beach. A Muscle Beach eredetileg a santa monica-i kikötőben helyezkedett el. Itt edzett a korabeli testépítő elit, itt cseréltek eszmét a korai edzéstechnikák, táplálkozási tanácsok. A Muscle Beach jelenleg is működik, pár kilométerrel északabbra Venice-ben
Arnold Schwarzenegger
Az aranykor végének a legmeghatározóbb alakja pedig nem más, mint a valaha volt legnagyobb népszerűségnek örvendő testépítő versenyző Arnold Schwarzenegger. Arnold első nagyobb győzelmét 1965-ben aratta, még junior korosztályban, 1968-ban azonban már profi Mr. Univerzum címmel büszkélkedhetett, majd 1970-től nem volt megállás, összesen 7 Mr. Olympia címet nyert el, azaz a testépítősport 7-szeres világbajnoka lett.
Hatalmasat lendített a sportág népszerűségén az 1975-ös versenyfelkészülését dokumentáló Pumping Iron című mozifilm, amely máig a sportág fanatikusainak alapműve.
Későbbi karrerjéről pedig azt gondolom nem kell szót ejtenem, máig a sportág lelkes híve, nagykövete.
A modern testépítés
A ‘80-as évekkel érkezünk el a testépítés modern korába, amikor is a média és a hidegháború popkultúrális hatásának köszönhetően a testépítés elérte népszerűsége csúcsát, legalábbis a nyugati világban. Ebben az időben Amerikát valóságos izomkultusz jellemezte, az évtized testépítő bajnokai elsősorban arányos, esztétikus fizikumukkal tűntek ki. A korszak kiemelkedő egyénisége Lee Haney volt, aki 1984-1991-ig sorozatban 8 alkalommal hódította el a Mr.Olympia címet.
Ezt követően a ‘90-es évek testépítő versenyein jól láthatóan a minél nagyobb izomtömegre helyeződött a hangsúly, ez időtájt a versenyzők igazi izomszörnyekké váltak. Az új generáció legelső képviselője az angol Dorian Yates volt. Ő 6 Mr. Olympia titulust könyvelhetett el.
A táplálkozástudomány, az edzésmódszerek és nem utolsósorban a gyógyszeripar fejlődésének köszönhetően a modern kor testépítői óriásit fejlődtek az aranykor bajnokaihoz képest. Ugyanakkor ez a fejlődés esztétikai szempontból vitatható.
A testépítés jelene
Napjainkban a testépítés, mint szabadidősport népszerűsége még mindig töretlen, viszont a testépítő versenyek népszerűsége mintha csorbult volna. A Mr. Olympia színpadán szereplő izomszörnyek egyre kevésbé emberi fizikuma, az aranykor esztétikus testépítővel szemben már nem mindenki számára példaértékű. A jelenséget a testépítő versenyek szervezői, bírói is érzik és úgy tűnik, hogy válaszul a versenyeken a bíráskodás újra előtérbe helyezi a szimmetriát és az arányosságot az óriási izomtömeg ellenében. Az IFBB versenyek színpadán olyan új kategóriák jelentek meg mint pl. a Men’s Physique és a Classic Physique, ahol a testmagassághoz viszonyított súlyhatár betartása biztosítja versenyzők izomzatának arányos felépítését.
Összefoglalás
A jövőben a testépítés tovább fog fejlődni, ahogy a technológiai innovációk, a tudományos kutatások, a fenntarthatóság iránti igény, valamint a digitális közösségek és új versenyformátumok mind hozzájárulnak a sportág változásaihoz. Az új technológiák és tudományos megközelítések segítségével a testépítők hatékonyabb edzésprogramokat és étrendeket alakíthatnak ki, míg a fenntarthatóbb és környezettudatos megoldások egyre nagyobb szerepet kapnak.
A testépítés történetének és jövőjének megismerése inspirációt és motivációt nyújthat mindenkinek, aki az egészséges és aktív életmódot szeretné követni. A sportág folyamatos fejlődése lehetőséget ad arra, hogy mindenki megtalálja a saját útját a testépítés világában, és elérje személyes céljait.
Ha Téged is érdekel a testépítés és szeretnél benne fejlődni vagy másokat segíteni, jelentkezz Sportoktató - testépítés-fitnesz szakág képzésünkre!
A cikket írta: Bacskay Péter (IWI oktató, személyi edző)
Képek forrása: Freepik