TARTSD NAPRAKÉSZEN TUDÁSODAT!

Fitness Trend Magazin

A sportolást sosem késő elkezdeni

A sportolást sosem késő elkezdeni

Amikor futunk a buszhoz, vagy emelgetjük a nehéz bevásárlószatyrokat, azt a testünkben lévő mintegy 650 vázizom közül csak néhány segítségével végezzük. A legtöbben nem használjuk izmainkat eléggé, de elvárjuk tőlük, hogy ott legyenek, amikor szükségünk van rájuk. Csak amikor elkezdenek cserbenhagyni minket, amikor fájnak vagy nem adják meg a kívánt erőt, akkor tudatosul bennünk, hogy jelen vannak a törzsünkben, karjainkban és lábainkban.

Azonban a sportolást sosem késő elkezdeni, és ez nem csak egy üres frázis! Akár fiatalon, akár idősebb korban döntünk úgy, hogy aktívabb életmódba kezdünk, a mozgás számtalan kedvező hatással bírhat. Gondoljunk csak bele: a rendszeres sportolás energiával tölt fel, javítja a hangulatunkat, erősíti a testünket, és még az öregedés jeleit is lassíthatja. Nem kell maratont futni az első nap, elég egy séta, vagy egy könnyű edzés, a lényeg, hogy elkezdjük. De mégis hogyan?

Milyen előnyökkel jár, ha sportolunk?

Az emberi testet “úgy tervezték”, hogy a nap folyamán rendszeresen aktív legyen. A sportnak az egészségre gyakorolt pozitív hatásai bizonyítottak, sőt, a szakértők szerint alapvető az egészséges élethez. Ezért is szükséges, hogy a gyermekek és a felnőttek, életkortól függetlenül, fizikai aktivitással járó rutinokat végezzenek. 

Fontos azonban, hogy a gyakorlatokat az életkorunkhoz és fizikai állapotunkhoz igazítsuk, hogy megelőzzük a bosszantó sérüléseket.

Szív- és érrendszer erősítése

A  rendszeres mozgás segít megőrizni a szív- és érrendszer egészségét. Az aerob jellegű tevékenységek, mint a futás, úszás vagy kerékpározás, csökkentik a szívbetegségek és a magas vérnyomás kockázatát. A vérkeringés javulása révén a szervezet hatékonyabban tud oxigént és tápanyagokat szállítani, így csökken a stroke és a szívinfarktus esélye.

Anyagcsere fokozása és testsúlyszabályozás

A fizikai aktivitás természetes módon gyorsítja az anyagcserét, ami hozzájárul az egészséges testsúly fenntartásához vagy csökkentéséhez. A rendszeres mozgás során a szervezet több kalóriát éget el, így a testzsír mennyisége is csökkenhet. Ez nemcsak az önbizalmat növeli, hanem számos betegség, például a cukorbetegség vagy az elhízás okozta problémák kockázatát is csökkenti.

Izom- és csonterősítés

A sport segít az izomzat és a csontok erősítésében, különös tekintettel a súlyzós vagy ellenállással végzett gyakorlatoknál. Az erős izmok támogatják az ízületeket, ami kiemelten fontos idősebb korban, amikor azok hajlamosabbak a kopásra. Emellett a csontsűrűséget is javítja, ami segíthet a csontritkulás megelőzésében.

Mentális egészség javítása

Nem csak a testünk, de az elménk is profitál az aktív életmódból. A mozgás közben endorfinok szabadulnak fel, amelyek javítják a hangulatot és csökkentik a stresszt. Rendszeres edzéssel hatékonyan kezelhetők a szorongásos és depressziós tünetek is, mivel a fizikai aktivitás növeli az agy vérellátottságát és javítja a kognitív funkciókat, miközben az alvásminőség is javul, ami elengedhetetlen a mentális regenerációhoz.

Immunrendszer erősítése

A testedzés erősíti az immunrendszert is, így a test hatékonyabban tudja felvenni a harcot a fertőzésekkel szemben, valamint fokozza a fehérvérsejtek termelését, amelyek kulcsszerepet játszanak a kórokozók elleni védekezésben.

Pozitív hatások minden életszakaszban

A sportolás egészségügyi előnyei életkoronként eltérőek lehetnek, de minden szakaszban jelentős pozitív hatásokat kínál, mind fizikai, mind mentális téren.

Gyermekkor és serdülőkor (6-18 éves korig)

  • segíti a csontok és izmok erősödését,
  • elősegíti az egészséges növekedést,
  • javítja a koordinációs képességeket,
  • hozzájárul a túlsúly megelőzéséhez,
  • támogatja az egészséges testzsír-izom arány kialakulását,
  • a csapatsportok fejlesztik a szociális készségeket,
  • fegyelmezettségre nevel,
  • hozzájárul az önbizalom növeléséhez,
  • segít a stresszkezelésben.

Ha szeretnéd segíteni a gyermekek egészséges fejlődését és a sport iránti szeretetük kialakítását, érdemes elvégezni a Gyermekfitnesz- és gyermekaerobik-oktató képzést, amely bárki számára elérhető és kiváló alapot nyújt a mozgás játékos bevezetéséhez!

Fiatal felnőttkor (18-35 éves korig)

  • javítja az állóképességet,
  • erősíti az izmokat és a szívet,
  • fenntartja a metabolikus egészséget,
  • segít a testsúlykontrollban,
  • csökkenti a krónikus betegségek - mint a 2-es típusú cukorbetegség vagy a magas vérnyomás - kockázatát,
  • segít a stressz csökkentésében,
  • javítja a koncentrációs képességet.

Középkor (35-50 éves korig)

  • csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség, valamint az elhízás kialakulásának kockázatát.
  • az izomtömeg fenntartása segít megőrizni az anyagcserét, 
  • csökkenti a csontritkulás kockázatát,
  • segít a munkahelyi stressz kezelésében, 
  • javítja a hangulatot,
  • növeli az energiaszintet.

Idősebb kor (50 éves kortól)

  • alacsonyabb intenzitású mozgásformák segítenek fenntartani az ízületek rugalmasságát, erősítik a csontokat, és hozzájárulnak a szív- és érrendszer egészségéhez,
  • csökkenti a krónikus betegségek, például a csontritkulás, az ízületi gyulladás vagy a szívbetegségek kialakulásának kockázatát,
  • segíthet megelőzni az időskori demenciát,
  • javítja a memóriát és a koncentrációt,
  • hozzájárul a szellemi frissesség fenntartásához.
  • növeli az önállóságot és az életminőséget.

Segítsd edzőként hatékonyan az idősebb korosztályt az aktív életmód kialakításában! Vegyél részt az Active ageing és szenior tréner képzésen, amely a legfrissebb módszereket és ismereteket kínálja a szenior korcsoport edzéséhez!

A sportolás bármely életkorban elkezdhető, hiszen számtalan előnyt kínál korosztálytól függetlenül.

Hogyan kezdjünk bele a sportolásba?

A rendszeres testmozgás az egyik legjobb dolog, amit az egészségünkért tehetünk. Ahhoz azonban, hogy be tudjuk építeni a napi rutinunkba és ki is tartsunk mellette, szükség lehet némi elszántságra és fegyelemre. De szerencsére akad néhány stratégia, ami rajta tart minket a kitűzött céljaink útján.

Könnyű mozgásformák választása

A legjobb, ha az elején könnyű mozgásformákkal kezdünk. Ezek közé tartozik például a séta, ami az egyik legegyszerűbb és legelérhetőbb módja a rendszeres mozgás bevezetésének. Kezdhetünk napi 10-15 perccel, majd fokozatosan növelhetjük az időtartamot. Az úszás szintén nagyszerű választás, mivel kíméli az ízületeket és teljes testmozgást kínál. Emellett a jóga remek lehetőség a test rugalmasságának növelésére és a stressz csökkentésére, így mentálisan is feltöltődhetünk. Érdemes kipróbálni különböző mozgásformákat, és megfigyelni, hogy melyik a legélvezetesebb számunkra.

A sportolás elkezdése egyszerűbb, mint gondolnánk! A Sportedzés alapok online workshop  szakemberek által összeállított tanácsokat ad a kezdéshez, valamint segít megérteni a különböző edzéstechnikákat.

Heti terv készítése

A rendszeresség kulcsfontosságú a sportolásban. Készítsünk egy heti tervet, amelyben beütemezzük a mozgásra szánt időt. Például: hétfőn és csütörtökön 30 perces séta, kedden és pénteken pedig 20-30 perces jóga gyakorlatok végzése. Az edzésterv segít abban, hogy ne felejtsük el a mozgást, és motiváltak maradjunk. Ügyeljünk arra, hogy a terv rugalmas legyen, így könnyebben be tudjuk illeszteni a mindennapokba.

Türelem és fokozatosság

Fontos, hogy ne várjuk az azonnali eredményeket. A sportolás során türelmesnek kell lenni, és fokozatosan kell növelni a terhelést. Ne akarjuk azonnal a maximumot kihozni magunkból; inkább a kis lépéseket célozzuk meg. Ha túlhajszoljuk magunkat, könnyen elveszíthetjük a motivációt, vagy sérülést szenvedhetünk. Hallgassunk a testünk jelzéseire, és adjunk időt magunknak a fejlődésre.

Ha bármikor is elveszítenéd a motivációdat, ne aggódj, a Motivációs és önismereti online workshop ismeretanyagának elsajátításával gyorsan túljutsz a mélyponton!

Edzőpartner keresése

Egy támogató partner segíthet abban, hogy motiváltabbak maradjunk. Kereshetünk barátot, családtagot vagy olyan csoportot, ahol hasonló célokkal rendelkező emberekkel találkozhatunk. Az edzések közös élménye segít fenntartani a lelkesedést, és a társaság sokkal élvezetesebbé teheti a mozgást.

Mennyi az annyi?

A WHO (Egészségügyi Világszervezet) fizikai aktivitásra vonatkozó ajánlása szerint a felnőtteknek hetente legalább 150 perc mérsékelt intenzitású aerob mozgást kellene végezniük, míg a gyermekeknek és serdülőknek legalább napi 1 óra mérsékelt vagy intenzív fizikai aktivitásra van szükségük.

Olvasd el Movement snack: egy falat mozgás rágcsa helyett cikkünket, hogy megtudd, hogyan építheted be a mozgást a mindennapjaidba!

Összegzés

Amikor sportolásról van szó, sokan hajlamosak különböző tévhitekre és kifogásokra hivatkozni. Úgy véljük, hogy az idősebb kor a sportolás végét jelenti, pedig a valóság az, hogy sosem késő elkezdeni a mozgást! Számos inspiráló sikertörténet létezik olyan idősebb emberekről, akik megtalálták a sport örömét, és ezzel jelentősen javították életminőségüket. 

Bármilyen életkorban kezdünk is el sportolni, az jelentős pozitív változásokat hozhat az életünkbe. A fiataloknál a fejlődés és a szociális készségek kialakítása, a középkorúaknál az egészség megőrzése, míg idősebb korban a fittség és az önállóság fenntartása a legfontosabb előnyök. A sport minden életkorban az egészség kulcsfontosságú pillére!

A cikket írta: Az IWI szakértői csapata
Képek forrása: Freepik

IWI Nemzetközi Fitnesziskola - Fitnesz szakmai képzések Budapesten, vidéken és online. Személyi edző, Fitness instruktor, Csoportos Fitness instruktor, Sportoktató, erőnléti és rehabilitációs képzések, NASM tanfolyamok, továbbképzések, akkreditált workshopok. Egyszerű jelentkezés!
Az IWI Nemzetközi Fitnesziskola több, mint 2 évtizedes innovatív tevékenységének köszönhetően iskolánk vezető pozíciót tölt be a hazai fitnesz, wellness és sport képzések területén. Cégcsoportunkat az IWI Európa Kft és az IWI Project Kft alkotja, melyek az iwi.hu, iwireps.hu, valamint a webshop.iwi.hu weboldalakat üzemeltetik és tulajdonosai az „International Wellness Institute" márkanévnek is. Az IWI jóval többet jelent számunkra, mint egy sikeres üzleti vállalkozás! Szlogenünk, a „Szenvedélyből karrier" saját életutunk kifejeződése, melyet igyekszünk átadni a képzéseinkben résztvevőknek is!

Solutions

FACEBOOK

iwireps
webshop