TARTSD NAPRAKÉSZEN TUDÁSODAT!

Fitness Trend Magazin

Mi a fascia és miért fontos az egészsége?

Mi a fascia és miért fontos az egészsége?

Elgondolkodtál már azon, hogy miért van az, hogy valaki könnyedén lehajol és megérinti a lábujját, míg mások éppen csak a térdükig érnek el? Vagy hogy mondjuk a szervek miért nem ugrálnak, amikor épp ugrókötelezel? Vagy hogy az izmok hogyan kapcsolódnak a csontjaidhoz? Vagy miért van narancsbőröd?

Érdekes, de mindegyik kérdésre egyetlen egy válasz van, ami nem más, mint a fascia, vagyis a testünket borító kötőszöveti réteg. Nézzük, mit is kell tudni róla!

Mi a fascia?

Mostanában egyre többet hallunk róla, de vajon eddig hol bujkált? Tulajdonképpen a kutatók is vizsgálják még a fasciában rejlő titkokat és lehetőségeket, ám amióta felfedezték, hogy milyen fontos szereplője a létezésnek, azóta egyre többet tudunk meg róla. A korábbi vizsgálatok során egyszerűen levágták és kidobták ezt a réteget, mert feleslegesnek gondolták, holott például a megfelelő mozgásban alapvető szerepe van.

Beborítja a testedet kívül-belül, az izmokat, a szerveket, összeköt és szétválaszt, segíti a mozgást, táplálja a szöveteket, reagál minden ingerre, így véd vagy éppen gátol, de mindenképpen jelzi ha baj van, és érzékelheted, ha minden rendben. A negatívuma az, hogy képalkotóval nem lehet az állapotát felmérni, csak manuálterapeuta vagy gyógytornász szakember adhat biztos diagnózist. Ugyanakkor manapság a személyi edző képzésen, a stretching képzésen, a funkcionális tréner képzésen és a sportrehabilitációs képzésen is sok szó esik róla.

Mit csinál a fascia?

Mivel mindent összeköt, így végül a szervezetedben minden rész minden résszel kapcsolatban áll, mint egyfajta kezeslábas, minden információ közvetítődik a fascia útvonalain. Ezért lehetséges az, hogy ha valahol probléma van a szervezetedben, az valahol egészen máshol okoz panaszt, például triggerpont és izomfájdalom eltérő helyen vannak.

Erőátvitel

Kulcsszerepet játszik az erő átvitelében az izmok és a csontok között. Amikor egy izom összehúzódik, az erő továbbítódik a fascia hálózatán keresztül, ami egyenletesen osztja el a testben az energiát. Ez lehetővé teszi, hogy a mozdulatok kiegyensúlyozottak és koordináltak legyenek, valamint csökkenti a sérülés kockázatát.

Stabilitás biztosítása

A fascia a testet stabilizálja, összekapcsolva a különböző szerveket, izmokat és csontokat. Segít fenntartani a helyes testtartást, és megakadályozza, hogy a szervek elmozduljanak, például futás vagy ugrálás közben. Ez különösen fontos a belső szervek rögzítésében, ahol a fascia viscerális rétege a belső szerveket körülveszi és védi.

Védelem és regeneráció

A fascia védelmi funkcióval is rendelkezik: borítja és védi az izmokat, inakat és a belső szerveket a sérülésektől és külső hatásoktól. Ezen kívül szerepet játszik a szövetek regenerációjában. Ha egy izom vagy kötőszövet megsérül, a fascia segíti a gyógyulást azáltal, hogy elősegíti a sejtregenerációt és az új szövetek képződését.

Szövetek hidratálása

Szintén fontos szerepet játszik a szövetek hidratálásában. A benne található folyadékok segítik a tápanyagok szállítását a sejtekhez és a salakanyagok eltávolítását. Ha a fascia dehidratálódik, merevebbé és kevésbé rugalmassá válik, ami korlátozza a mozgást és növeli a sérülések kockázatát.

A fascia három rétege összehangoltan biztosítja a test mozgékonyságát, stabilitását és védelmét.

A fascia valójában réteges

A fascianak három fő rétege van:

Felületes fascia: ez a legkülső réteg, amely közvetlenül a bőr alatt található. Lazább kötőszövetből áll, amely zsírsejteket tartalmaz, és segíti a bőr alatti struktúrák, például a vérerek és idegek védelmét, valamint hozzájárul a test hőszigeteléséhez és a bőr rugalmasságához.

Mély fascia: ez a réteg az izmokat, csontokat, ízületeket és inakat borítja. Erősebb és szorosabb szövésű, támogatja és elválasztja az izmokat, elősegíti a stabilitást és az izomműködést, valamint csökkenti a súrlódást az izomrétegek között.

Viscerális fascia: ez a belső szerveket körülvevő és rögzítő réteg. Segíti a szervek helyén tartását, védelmét, és biztosítja azok megfelelő működését, miközben lehetővé teszi a szervek kis mértékű mozgását, például a légzés vagy az emésztés során.

Ezek a rétegek együttműködve járulnak hozzá a test mozgékonyságához, stabilitásához és védelméhez.

Amikor a fasciával baj van, akkor jönnek a panaszok

A nem egészséges fascia letapad, kiszárad, megrövidül, különböző torzulások jöhetnek létre benne. Ennek pedig a legfőbb okai lehetnek az ülő életmód, a mozgásszegény életvitel, a dehidratáltság, a túledzés, a sérülés, az egészségtelen táplálkozás, a rossz alvás, a stressz stb. Mi az, amit megtapasztalsz ilyenkor? Fáj a derekad, a hátad, a nyakad, a fejed, fáradékony, kimerült vagy, könnyen lesérülsz, megbetegszel, asszimetrikussá válsz, itt-ott fájdalom jelentkezik hétköznapi mozdulatok közben.

A letapadt fascia és mozgáskorlátozottság

Az egyik leggyakoribb fascia probléma a letapadás, ami akkor következik be, amikor a fascia rétegei összetapadnak, elveszítik rugalmasságukat, és nem tudnak szabadon mozogni. Ez gyakran az ülő életmódból, mozgásszegény életvitelből vagy helytelen testtartásból ered. Amikor a fascia letapad, az izmaink mozgástere korlátozottá válik, ami csökkenti a rugalmasságot, fájdalmat okozhat, és növeli a sérülés veszélyét.

Fájdalom és merevség

A letapadt vagy sérült fascia fájdalmat és merevséget okozhat különböző testtájakon. Mivel a fascia kiterjedt hálózatként kapcsolódik a test minden részéhez, a probléma forrása nem mindig esik egybe a fájdalom helyével. Például egy alsó hátprobléma eredhet a csípő környéki letapadásokból. Ez az úgynevezett "myofasciális láncok" révén történik, amikor egy adott területen lévő probléma a test más részeire is hatással van.

Triggerpontok és izomfájdalom

A fascia problémák gyakran vezetnek triggerpontok kialakulásához, amelyek fájdalmas, feszült csomók az izmokban. Ezek a pontok fájdalmat okozhatnak, és gyakran más testterületekre sugároznak. A fasciális problémák így okozhatnak izomfájdalmat olyan helyeken is, amelyek látszólag nem kapcsolódnak közvetlenül a sérüléshez.

Krónikus fájdalom és fáradtság

Ha a fascia hosszabb időn keresztül feszült vagy sérült, krónikus fájdalomhoz és állandó fáradtsághoz vezethet. A fascia feszessége korlátozza a véráramlást és a tápanyagellátást, ami miatt az érintett területek kevésbé képesek regenerálódni. Ennek következményeként a test kimerültté válik, és az izmok folyamatos feszültség alatt maradnak, ami tartós fájdalmat eredményezhet, például hát-, nyak- vagy derékfájást.

Testtartásbeli problémák

A fascia állapota jelentősen befolyásolja a testtartásunkat. A rossz testtartás, például az előre eső vállak vagy az előre billentett fej, negatív hatással van a fasciára. Ezek az eltérések hosszú távon torzulásokat okozhatnak a kötőszövetben, ami merevséghez, ízületi fájdalmakhoz és mozgásbeszűküléshez vezethet.

Narancsbőr (cellulit)

A narancsbőr kialakulása is összefüggésbe hozható a fascia állapotával. Amikor a fascia elveszíti rugalmasságát és letapad a bőr alatt, a bőr egyenetlen megjelenést kaphat. Bár a narancsbőr kialakulása genetikai és életmódbeli tényezőkön is múlik, a fascia karbantartása és a rendszeres mozgás javíthatja a bőr felszínét, mivel növeli a vérkeringést és csökkenti a letapadásokat.

Fokozott sérülésveszély

A feszes, dehidratált vagy letapadt fascia sérülékenyebb, és nagyobb az esélye a húzódások, izomsérülések, vagy akár komolyabb ízületi problémák kialakulásának. Az izmok és ízületek nem képesek hatékonyan mozogni, amikor a fascia nem működik megfelelően, így könnyen kialakulhatnak túlerőltetések vagy sporttal kapcsolatos sérülések.

Lassabb regeneráció

A sérült fascia miatt a regeneráció is lassabb lehet, mivel a fascia fontos szerepet játszik a szövetek gyógyulási folyamatában. Ha a fascia letapadt vagy feszes, a vérkeringés csökken, ami lassítja a tápanyagok és oxigén eljutását a sérült területekre, ezzel elnyújtva a gyógyulási időt.

Miért jó a fasciával foglalkozni és helyrehozni az állapotát?

  • javul a sportteljesítmény,
  • javul a keringés, az ízületek, izmok, inak állapota,
  • javul a testtartás, így a szimmetria, izomegyensúly, könnyedebbé válik a mozgás, a légzés, ami hat az anyagcserére, az emésztésre is,
  • lazább, szabadabb a mozgás,
  • csökken, esetleg eltűnik az évek óta érzett napi szintű fájdalom pl derékfájás,
  • csökken a sérülésveszély,
  • csökken a narancsbőr,
  • jobb a szervezet regenerációja.
Az egészséges fascia fenntartásához elengedhetetlen a rendszeres mozgás, a megfelelő nyújtás, a bőséges folyadékfogyasztás és a helyes testtartás.

Hogyan tarthatod egészségesen a fasciát?

A fascia állapotának helyreállítása nagyon időigényes folyamat. Ha például tartáshibából eredő problémáid vannak, akkor hónapokba, akár 1 évbe is telhet, mire javul a helyzet és helyreáll a fascia, de a javulást és a pozitív hatást már az első alkalom után is érezheted. 

1. Nyújtsd naponta legalább 10 percet! Némi bemelegítés után végezz dinamikus nyújtásokat majd statikus nyújtásokat is! A nyújtásokkal segítheted a megrövidült izomrészek és fascia helyreállítását. Például ha előre esnek a vállaid, akkor a mellizmok nyújtása lehet hasznos, ha pedig a ülőmunkát végzel, akkor a csípőhajlító izmok nyújtását helyezd előtérbe. Ha állandóan magassarkút hordasz, célszerű a vádlit sokat nyújtani. 

2. Próbálj ki egy ízületi mobilitást javító programot. A rugalmatlan, erőtlen mozdulatok, az ízületi mozgástartomány elvesztésének megoldása is segítségedre lehet. Az SMR henger, fascia lazítás, manuálterápia, amely segíti a fascia hidratáltságát, fellazítja a kötőszövetet. Speciális mobilitás programokkal, gyakorlatokkal pedig fokozhatod az ízületek mobilitását, a mozgás szabadságát, rugalmasságát. 

3. Hengerezz rendszeresen! Az SMR henger remek módszer, hogy érezd, hol van probléma alapvetően a kötőszöveti rétegben. Csak hengerezz és az izmaid beszélni fognak hozzád. Az edzés végén lassan, komótosan, minden fájdalmas részen kicsit mozgatva, vagy megállítva hengerezz. Lazulj bele, folyj rá a hengerre, engedd minél mélyebbre a kötőszövetbe. Az elviselhető fájdalomnak megfelelő keménységű hengert válaszd! 

4. Iktass be szaunázást, különösen edzés után! A legújabb kutatások azt támasztották alá, hogy a szauna hatékony segítség az izomlazításban edzés után. Mind a tradicionális finn szauna, mind az infra szauna hatékony. A szauna úgy tűnik, hogy motiválja az idegrendszert az izom regenerálásában.

5. Ne ódzkodj a Cryotherápiatól! A hideg terápia vagy jégkamra is hatékonynak tűnik a regenerációban, amit leginkább sportolók alkalmaznak. Csökken a gyulladás és a fájdalom általa, de 15 percnél hosszabb ideig nem ajánlott. 

6. Végezz aerob edzést! A vérkeringés serkentése mindig remek segítség a regenerációban, hiszen ezáltal a salakanyagok gyorsabban és hatékonyabban távoznak a sérülés helyéről, míg a tápanyagok könnyebben és gyorsabban jutnak oda. Az erek rugalmasabbá válnak, csökken a vérnyomás, erősödik az immunrendszer. 

7. Figyelj a táplálkozásodra, folyadékfogyasztásodra! Az egészséges ételek és a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása (tiszta víz) szintén jó hatással van a kötőszöveti régetegekre, jobb a regeneráció, jobb a hidratáltság!

Záró gondolatok

A fascia egészsége kulcsfontosságú a test harmonikus működéséhez, a mozgásszabadsághoz és a fájdalommentes mindennapokhoz. Figyelmet szentelve ennek a kötőszöveti rétegnek, nemcsak a sportteljesítményed és testtartásod javulhat, de általános közérzeted és életminőséged is. Ne feledd, hogy a fascia ápolása nem egy egyszeri feladat, hanem hosszú távú elkötelezettséget igényel, amely mozgásban, megfelelő táplálkozásban és relaxációban teljesedik ki.

Ha szeretnél még közelebbi ismertséget kötni a fasciaval, akkor várunk fitnesz szakmai képzéseinken és továbbképzéseinken!

A cikket írta: Az IWI szakértői csapata
Képek forrása: Freepik

IWI Nemzetközi Fitnesziskola - Fitnesz szakmai képzések Budapesten, vidéken és online. Személyi edző, Fitness instruktor, Csoportos Fitness instruktor, Sportoktató, erőnléti és rehabilitációs képzések, NASM tanfolyamok, továbbképzések, akkreditált workshopok. Egyszerű jelentkezés!
Az IWI Nemzetközi Fitnesziskola több, mint 2 évtizedes innovatív tevékenységének köszönhetően iskolánk vezető pozíciót tölt be a hazai fitnesz, wellness és sport képzések területén. Cégcsoportunkat az IWI Európa Kft és az IWI Project Kft alkotja, melyek az iwi.hu, iwireps.hu, valamint a webshop.iwi.hu weboldalakat üzemeltetik és tulajdonosai az „International Wellness Institute" márkanévnek is. Az IWI jóval többet jelent számunkra, mint egy sikeres üzleti vállalkozás! Szlogenünk, a „Szenvedélyből karrier" saját életutunk kifejeződése, melyet igyekszünk átadni a képzéseinkben résztvevőknek is!

Solutions

FACEBOOK

iwireps
webshop